Pacjenci, którzy przeszli COVID-19 mogą wziąć udział w projekcie fizjoterapii oddechowej

Szczepionka na koronawirus

Redakcja

22 października 2020

Pacjenci, którzy przeszli chorobę COVID-19 i zakończyli leczenie kliniczne, mogą wziąć udział w projekcie z zakresu fizjoterapii oddechowej. Jednym z biorących w nim udział podmiotów jest ośrodek z Rybnika – podał w czwartek tamtejszy urząd miasta.

Ogólnopolski projekt badawczo-naukowy nosi nazwę "Powtarzalna stymulacja indukcyjna w kompleksowej fizjoterapii oddechowej u pacjentów po przebytym COVID-19". Głównym inwestorem jest firma BTL wraz z partnerem naukowym – Polskim Towarzystwem Fizjoterapii i z partnerem klinicznym – Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA w Warszawie.

Chodzi wsparcie osób, którzy przeszli chorobę COVID-19 i zakończyli leczenie kliniczne. Jak przypomina biuro prasowe rybnickiego magistratu, wyzdrowienie z zakażenia w wielu przypadkach nie oznacza odzyskania pełnego zdrowia. Część z osób, które przeszły tę chorobę może przez kolejne tygodnie doświadczać pogorszenia wydolności organizmu i wystąpienia objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie, jak gorsza kondycja, utrudnione oddychanie, długotrwałe uczucie zmęczenia.
 

W ramach projektu prowadzona będzie rehabilitacja oddechowa osób po przebytym COVID-19, której celem będzie zmniejszenie powikłań po chorobie oraz poprawienie jakości funkcjonowania pacjentów po przebytej infekcji – podał magistrat.

Do oceny poprawy oddychania wykorzystana będzie spirometria i kwestionariusz pacjenta wykonany przed rozpoczęciem terapii, po 10 dniach, i po zakończeniu serii zabiegów. Program ma być realizowany do końca czerwca 2022 r.

Jednym z podmiotów uczestniczących w programie jest rybnickie Specjalistyczne Centrum Fizjoterapii Andrzeja Myśliwca. Osoby zainteresowane udziałem w programie lub chcące uzyskać więcej informacji proszone są o kontakt z Centrum, tel. 662-935-505, lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: fizjoterapia.mysliwiec@gmail.com.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.3µg/m3 PM2.5: 2.9µg/m3