Ostatnie dni na złożenie wniosku o 800 plus

Wnioski o 800 plus

Redakcja

27 kwietnia 2024

Koniec kwietnia tuż-tuż, warto pospieszyć się ze złożeniem wniosku o 800 plus aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia. Co to oznacza? Osoby, które chcą mieć wypłacone pieniądze na koncie w czerwcu, czyli bez tzw. pustego miesiąca, wniosek o 800 plus muszą złożyć do 30 kwietnia. Formularze składane są elektroniczne, dlatego można je wysyłać także po godzinach pracy ZUS i w weekendy.

Już od 1 lutego rodzice i opiekunowie składają wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Chętnych na dodatkowe świadczenie nie brakuje. Rodzice z województwa śląskiego do 25 kwietnia złożyli 376 tys. takich wniosków, w całym kraju 3,3 mln. Wypłata świadczeń na nowy okres rozpocznie od czerwca, ale już teraz większość złożonych wniosków jest załatwiona.

- Ci, którzy jeszcze wniosku o 800 plus nie złożyli warto, aby się pospieszyli. Od daty złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia. Jeśli rodzic poprawny i kompletny wniosek złoży do 30 kwietnia, to ma zagwarantowaną wypłatę w czerwcu, czyli w pierwszym miesiącu nowego okresu świadczeniowego. A to oznacza, że nie będzie miał żadnej przerwy w wypłacie 800 zł – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Jeśli wniosek wpłynie w maju, to ZUS wypłaci świadczenie do końca lipca z wyrównaniem od czerwca, jeśli wpłynie w czerwcu - do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca. Natomiast jeśli rodzic złoży wniosek po 30 czerwca, to pieniądze na koncie pojawią się później i to już bez wyrównania za czerwiec. Świadczenie ZUS wypłaci już tylko od miesiąca złożenia wniosku. 

- Nie dotyczy to rodziców, którym urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem – dodaje rzeczniczka.

Świadczenie wychowawcze przysługuje, na dziecko do dnia ukończenia przez nie 18. roku życia. Wynosi 800 zł miesięcznie, a w przypadku opieki naprzemiennej 400 zł. Wniosek o wsparcie można złożyć wyłącznie elektronicznie. Można go wysłać przez aplikację mobilną mZUS, bankowość elektroniczną, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, czy portalu Emp@tia.

Rodzice przy składaniu wniosków 800 plus najczęściej korzystają z bankowości elektronicznej, drugim kanałem, za pośrednictwem którego wpływa duża liczba wniosków, to PUE ZUS, a następnie aplikacja mZUS. Najmniej składanych wniosków jest przez portal Emp@tia.

powiązane artykuły:

Swiadczenie mama 4 plus
Lifestyle 25 marca 2024

Od marca wzrosła wysokość Rodzicielskiego Świadczenia Uzupełniającego – Mama 4 plus. Maks

500 plus dla osob niesamodzielnych
Wiadomości 9 marca 2024

Od marca wzrasta kwota graniczna dla świadczenia 500 plus dla osób niesamodzielnych. Nowy

Swiadczenie wspierajace wniosek
Lifestyle 24 stycznia 2024

Świadczenie wspierające, które wprowadzono od 1 stycznia 2024 r., będzie przyznawał i wyp

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.9µg/m3 PM2.5: 2.5µg/m3