OSP w Rudzie Śląskiej będzie miała nowy wóz ratowniczo-gaśniczy

fot. UM Ruda Śląska/facebook

Redakcja

3 marca, 2023

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta, rudzcy radni podjęli dezycję o przeznaczeniu 300 tys. zł z budżetu miasta na zakup nowego wozu ratowniczo–gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej.

Inwestycja ta pozwoli strażakom ochotnikom na usprawnienie ich pracy, dzięki czemu będą mogli szybciej dotrzeć na miejsce zdarzenia. 

Nowoczesny i dobry sprzęt ratowniczo-gaśniczy jest niezbędny w pracy Ochotniczej Straży Pożarnej, ponieważ wielokrotnie ratuje on zdrowie i życie mieszkańców naszego miasta. Dlatego zależało nam, żeby wygospodarować na ten cel najwięcej jak to możliwe – podkreśla Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

Obecnie rudzka Ochotnicza Straż Pożarna w swoich zasobach posiada trzy pojazdy pożarnicze. Jeden z nich - Renault Midliner M210 – przekazała strażakom ochotnikom Komenda Miejska PSP w Rudzie Śląskiej w lipcu 2018 roku. Był to pierwszy tego typu pojazd w dyspozycji rudzkiej OSP. Nowy samochód, który zasili szeregi rudzkiej jednostki prawdopodobnie już w maju br., to średni wóz ratowniczo-gaśniczy, którego wartość rynkowa to około 1 mln 50 tys. zł. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na jego zakup.

- Warto podkreślić, że poza kwotą 300 tys. zł, która podchodzi z budżetu miasta, kolejne 300 tys. zł otrzymaliśmy z budżetu państwa za pośrednictwem Państwowej Straży Pożarnej, natomiast około 400 tys. zł udało się pozyskać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych, część 1”. Reszta ewentualnie potrzebnych funduszy, związanych ze zmianą cen podwozi pojazdów oraz kosztów produkcji zabudowy przedmiotowego pojazdu, zostanie przekazana ze środków OSP lub sponsorów czy darczyńców - zaznacza Adrian Tomas, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej.

Jeszcze w 2022 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Rudzie Śląskiej doposażona została w sprzęt do ratownictwa technicznego, potrzebny przy wezwaniach do kolizji i wypadków drogowych. Zakup sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Dotacja wyniosła 56,5 tys. złotych, a reszta pochodziła z budżetu miasta. Z kolei wcześniej, w 2018 roku, jednostka rudzkiej OSP otrzymała defibrylator, deski ortopedyczne oraz zestaw ratownictwa medycznego. Wartość przekazanego sprzętu wynosiła około 12 tys. zł. Zakup sfinansowano w 99% ze środków Funduszu Sprawiedliwości.


powiązane artykuły:

IMG 20230203 112519
Lokalne 3 lutego, 2023

3 lutego premier Mateusz Morawiecki przyjechał do Rudy Śląskiej. Odwiedził teren po dawnej kopaln

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.3µg/m3 PM2.5: 14.0µg/m3