Oskarżenia w sprawie zabójstwa sprzed 18 lat

Handcuff g764413ea5 1920

Redakcja

11 grudnia, 2023

18 lat temu doszło do zabójstwa na terenie Zabrza. Po upływie prawie dwóch dekad prokuratura oskarżyła podejrzanych. 

W listopadzie 2005 roku w lesie na terenie Zabrza ujawniono nadpalone zwłoki 50 – letniego mężczyzny. Śledztwo wykazało, że zamordowany został uduszony, a jego ciało podpalono już po śmierci.  Analiza odcisków palców potwierdziły, że ofiara był 50-latek z Malborka, który po opuszczeniu aresztu śledczego od roku przebywał na terenie Zabrza.

Policja rozpoczęła szukania sprawcy lub sprawców. -  Policjanci m.in. przeprowadzili szczegółowe oględziny miejsc związanych ze sprawą zabójstwa oraz przesłuchali wiele osób mogących mieć wiedzę na temat zajścia. Mimo wielomiesięcznych intensywnych działań, w tym przesłuchaniu kolejnych osób mogących mieć wiedzę na temat zajścia, sprawa pozostawała nierozwiązana - relacjonuje gliwicka prokuratura.

Do sprawy powrócono w 2022 roku. Śledczy ponownie przeanalizowali materiał dowodowy i ustalili dokładny przebieg wydarzeń z 2005 roku. Nowe śledztwo doprowadził do wskazania trzech mężczyzn z Zabrza, obecnie w wieku 39, 60 i 65 lat, jako sprawców zabójstwa. W kwietniu 2023 r. w Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach mężczyźni usłyszeli zarzuty zabójstwa i na wniosek prokuratora zostali tymczasowo aresztowani.

Jak informuje prokuratura, wobec Mariusza G. i Mirosława G. skierowano do Sądu Okręgowego w Gliwicach akt oskarżenia, zaś wobec Wiesława Ch. skierowano wniosek o umorzenie postępowania i zastosowanie środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia w szpitalu psychiatrycznym.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.7µg/m3 PM2.5: 34.8µg/m3