Osiedle bez dzieci na Śląsku? Projekt, który wzbudza kontrowersje

164606795 3859594114131833 2244724598515710136 n

Redakcja

14 kwietnia 2021

Jesteśmy przyzwyczajeni już do tego, że niektóre pomysły architektów przekraczają granicę abstrakcji. Jednak propozycja, o której stało się ostatnio głośno, wzbudza wiele kontrowersji. Osiedle dla singli lub par bezdzietnych to projekt, który może zostać zrealizowany w woj. śląskim.

Portal Noizz.pl opisał projekt, którym pochwaliła się grupa Ekotektura na Facebooku. Plan zakłada budowę osiedla z małych domków szeregowych o powierzchni 55 metrów kwadratowych. Wszystko ma być utrzymane w standardzie skandynawskim. Internauci zauważyli, że domki te nie mają ogrodzenia. Ekotektura wyjaśniła w komentarzach, że osiedle byłoby przeznaczone wyłącznie dla osób, które nie posiadają dzieci.

Spotkało się to z mieszaną reakcją. Niektórzy pochwalili ten pomysł, zaznaczając, że osoby samotne lub nieplanujące potomstwa, będą mogły wygodnie mieszkać. Inni zaś zaznaczyli, że jest to pewien sposób dyskryminowanie osób, które posiadają dzieci.

Inwestor nie przewiduje obecności dzieci. Tylko dorośli/ pary . Taki model biznesowy - komentuje Ekotektura

Ekotektura wyjaśniła, że 55 metrów kwadratowych do życia to po prostu za mało dla rodziny z dziećmi. Co więcej, domki będą wyłączne dostępne pod wynajem. Jeżeli mieszkańcy będą spodziewać się przyjścia na świat dziecka, to nie zostanie przedłużona z nimi umowa - Na pewno wtedy rodzice znajdą sobie przytulniejsze gniazdko - stwierdził jeden z pracowników Ekotektury na Facebooku.

Projektujemy domy z marzeń… z marzeń naszych klientów, którzy przed rozpoczęciem przez nas prac opowiadają nam o tym, jak wyobrażają sobie miejsce, w którym przeżyją w szczęściu i wygodzie  następnych kilkadziesiąt lat swojego życia. Wystarczy tylko dobrze słuchać i zaufać swojemu doświadczeniu i wiedzy - czytamy na stronie Ekotektury.

Grupa architektoniczna zapowiedziała, że takie osiedle ma powstać w woj. śląskim. Nie zdradzono jednak szczegółów. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

25 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.7µg/m3 PM2.5: 4.2µg/m3