Orszaki Trzech Króli w województwie śląskim

GDK Ehy4 Xc AAR Yly

Redakcja

6 stycznia, 2024

Ulicami większych i mniejszych miast w województwie śląskim przesz kolorowe Orszaki Trzech Króli. Największe z nich odbyły się m.in. w Katowicach i Bytomiu.

Jak komentuje archidiecezja katowicka, pomimo tego, że Orszaki Trzech Króli nawiązują często do folkloru, to są ważne dla kościoła rzymskokatolickiego. Orszak symbolizuje wydarzenie opisane w Ewangelii wg św. Mateusza (2,1-12). Ewangelista opisał jak mędrcy ze wschodu, idąc za gwiazdą, która nawiązuje do starotestamentalnych proroctw, wyruszyli w drogę, by odszukać nowo narodzonego Króla. W końcu dotarli do Betlejem i oddali pokłon Chrystusowi. Przekazali mu złoto, kadzidło i mirrę. 

Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli popularne Trzech Króli to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Kościół celebruje wówczas objawienie się Chrystusa wszystkim narodom. 

Orszaki w województwie śląskim

Jeden z największych Orszaków Trzech Króli zorganizowali Miasto Katowice i archidiecezja katowicka. Wszystko rozpoczęła msza św. w archikatedrze. Następnie przy świątyni uformował się Orszak z "trzema mędrcami" na przodzie. Przemarsz odbył się ulicami centrum Katowic, aż Orszak dotarł pod Spodek, gdzie zorganizowany został koncert kolęd. 

Równie duże wydarzenie zorganizowano w Bytomiu, gdzie Orszak podzielono na trzy grupy:

Grupa I czerwona, Europa - król Melchior: (czerwone elementy stroju);

Grupa II niebieska, Afryka-król Kacper: (niebieskie elementy stroju);

Grupa III żółta, Azja- król Baltazar: (żółte elementy stroju).

Wszystkie grupy szły oddzielnie przez Bytom, aż spotkały się na Rynku, gdzie zorganizowano dalsze uroczystości. 

Orszaki przeszły też m.in. ulicami Tarnowskich Gór, Tychów, Częstochowy oraz w Bielsku-Białej. W całej Polsce w tym roku zorganizowano ok. 800 takich przemarszów.

FOT. UM KATOWICE, UM BYTOM

Orszakbytom

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 33.6µg/m3 PM2.5: 26.5µg/m3