Opera Śląska wróciła do gry!

Operadom
Kastelik

Szymon Kastelik

13 listopada, 2023

Opera Śląska wróciła do domu w Bytomiu! Zakończył się jeden z największych remontów w historii tej instytucji kultury. W niedzielę, 12 listopada artyści opery znów zagrali na swoich deskach. 

Przypomnijmy, że przez ostatnie 1,5 roku budynek Opery Śląskiej w Bytomiu przeszedł gruntowną modernizację. Łączna wartość inwestycji to blisko 63 mln zł. Środki pochodziły z budżetu województwa oraz Unii Europejskiej. Przebudowa budynku Opery Śląskiej rozpoczęła się w styczniu 2022 roku. Prace zakończyły się w październiku 2023 roku.

OPERA WRÓCIŁA DO GRY! ZOBACZ WIDEO:


Przebudowane zostały scena i zascenie. Spełniają teraz najwyższe standardy ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa pracy oraz poprawiły możliwości techniczne placówki, dostosowując ją do współczesnych wymogów. Scena ma zapadnię i podnoszony orkiestron. Ma też część obrotową, a wszystko to działa automatycznie dzięki sterowaniu za pomocą specjalnego pulpitu. Większość zadań scenicznych nie wymaga już ręcznej pracy.

Powstała też wirtualna akustyka. Odświeżono ściany wewnątrz budynku. Zbudowano nowe fragmenty budynku oraz czterokondygnacyjny żelbetowy szyb windowy. Wyburzono i odbudowano te części gmachu, które były z złym stanie technicznym. Wzmocniono fundamenty i pogłębiono podłogi. Drewniane stropy oraz dachy wymieniono na stropy gęstożebrowe. Powstał nowy dach nad magazynem scenicznym i do nowej konstrukcji stalowej podwieszone zostaną belki żelbetowe istniejącej konstrukcji dachu.

Pierwsze wydarzenie po powrocie do "domu" odbyło się 12 listopada 2023 roku. Opera Śląska jest teraz gotowa na organizację wydarzeń kulturalnych na międzynarodowym poziomie. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 27.6µg/m3 PM2.5: 22.8µg/m3