Olbrzymie zapadlisko przy granicy z województwem śląskim. Zamknięta droga

IMG 20230214 WA0000

Redakcja

15 lutego, 2023

W Bolesławiu (powiat olkuski) zapadła się ziemia. Przy nowej obwodnicy powstała olbrzymia dziura. Droga została zamknięta. 

Do zdarzenia doszło 14 lutego w godzinach popołudniowych. Przy nowo wybudowanej obwodnicy Bolesławia (powiat olkuski) pojawiło się wielkie zapadlisko. Dziura ma 8 metrów szerokości i 5 metrów głębokości.

- Zarząd Drogowy w Olkuszu podjął decyzję o czasowym wyłączeniu obwodnicy z ruchu w celu wykonania badań diagnostycznych przez ZGH „Bolesław”. Przy sprzyjającej pogodzie badania, zlecone specjalistycznej firmie, rozpoczną się jutro, tj. 15 lutego 2023 roku - czytamy w komunikacie wójta gminy Bolesławiec, Krzysztofa Dudzińskiego. 

To nie pierwsze takie zapadlisko w tej gminie. Rok temu ziemia zapadła się tuż przy zabudowaniach mieszkalnych. Miejscowość znajdowała się w obszarze działalności kopalni rud cynkowo-ołowiowych "Olkusz-Pomorzany" Zakładów Górniczo-Hutniczych "Bolesław" w Bukownie. Wydobycie zakończono w 2020 roku. 

Z problemem zapadlisk walczą władze i mieszkańcy pobliskiej Trzebini, gdzie w ostatnich miesiącach powstało co najmniej kilkanaście dużych zapadlisk (głównie na terenie osiedla Siersza, gdzie działała kopalnia). 

fot. UG Bolesław

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 38.3µg/m3 PM2.5: 29.0µg/m3