Okresowa rewolucja w szkołach

Redakcja

4 września, 2022

Z pewnością każda dziewczyna przeżyła ten stresujący moment, kiedy o podpaskę musiała poprosić koleżanki, a czasem nawet nauczycielkę. No ten problem już od ponad 2 lat odpowiada Akcja Menstruacja. Dzięki nim do szkół i osób potrzebujących docierają środki higieny osobistej. Teraz, oprócz środków menstruacyjnych, zamierzają zapewnić osobom uczącym się w szkołach solidną edukację seksualną i menstruacyjną. 

Okres w niektórych kręgach niestety nadal jest tematem tabu. Lata praktykowania "osobnych" lekcji Wychowania do życia w rodzinie dla dziewczynek i chłopców, pogłębiły tylko wiele przykrych stereotypów. Nie wiedzieć chłopcy byli wypraszani z lekcji na temat okresu, by "dziewczynki czuły się bezpiecznie i swobodnie mogły zadać pytania", jednak skutkowało to salwami śmiechu na widok podpaski w plecaku. 

Niestety dostęp do środków higienicznych w mniejszych miejscowościach nadal jest utrudniony. W pobliżu szkoły nie ma sklepu, do którego można awaryjnie wejść, a w trakcie dnia lekcyjnego młodszym uczniom nie wolno opuszczać terenu szkoły. Wszystko to powoduje tylko narastanie problemu i wstydu proszenia o środki higieniczne koleżanek. 

Według badań przeprowadzonych przez firmę P&G 1 na 6 uczennic opuściła kiedyś zajęcia w szkole z powodu braku dostępu do środków higienicznych. Takie sytuacje mogą prowadzić do kłopotów z nauką, a co za tym idzie do zmniejszenia szans dziewczynek na osiągnięcie ich życiowych celów - mówi Julia Kaffka z Akcji Menstruacji. 

Organizatorzy i organizatorki Akcji Menstruacji mają świadomość, że dostęp do środków menstruacyjnych i wiedza na temat cyklu miesiączkowego zwiększa komfort fizyczny i psychiczny wszystkich miesiączkujących osób, dlatego głównym celem ich projektów jest zmniejszenie skali ubóstwa menstruacyjnego oraz stygmatyzacji wokół okresu w debacie publicznej, a także promocja zdrowia i edukacji menstruacyjnej. 

W tym roku szkolnym Akcja Menstruacja zamierza dostarczyć do przynajmniej 500 szkół nie tylko podpaski i tampony, ale także edukację na najwyższym poziomie! Mając łatwy dostęp do środków higienicznych w łazienkach, więcej osób będzie się czuło w szkole komfortowo. Na portalu Pomagam.pl rozpoczęła się zbiórka środków dla projektu Akcja Menstruacja, w której można wesprzeć akcję na rzecz uczennic i uczniów polskich szkół. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-8 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 58.7µg/m3 PM2.5: 52.5µg/m3