Ok. 300 tys. osób z branży modowej zagrożonych jest utratą pracy.

Store 984393 1920

Redakcja

1 kwietnia, 2020

W wyniku epidemii koronawirusa ok. 300 tys. osób z branży modowej zagrożonych jest utratą pracy - wynika z raportu firmy PwC i Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług.

W raporcie zaznaczono, że obecna sytuacja będzie miała negatywny wpływ nie tylko na analizowany sektor, ale także na producentów odzieży, właścicieli galerii handlowych, banki, dostawców IT, rynek reklamy i mediów, rynek płatności, ochrony, usług porządkowych oraz – do pewnego stopnia – również na firmy działające w sektorze logistyki.

Eksperci PwC wyliczyli, że już za maj ok. 150 tys. pracowników handlowych może nie otrzymać pełnego wynagrodzenia, a jeżeli przestój będzie utrzymywał się dłużej, to na skutek ograniczenia działalności sektora modowego można oczekiwać również trwałego spadku zapotrzebowania na usługi logistyczne, co może - jak zaznaczono - wiązać się z redukcją zatrudnienia w obszarach takich, jak transport i magazynowanie.

Czytaj także: Z domu wyjdziemy tylko w pojedynkę!

Bezpośrednim skutkiem problemów branży modowej dla centrów handlowych może być spadek dochodów z najmu powierzchni. Branża wynajmuje bowiem ponad połowę powierzchni w centrach i galeriach handlowych, a w 2019 roku wydatki na ten cel – tylko polskich przedsiębiorców z tego sektora – wyniosły prawie 6,1 mld zł.

Dodano, że dla większości galerii handlowych branża modowa jest kluczowym najemcą generującym ruch klientów, a zmniejszenie ruchu w efekcie może doprowadzić do wycofania się z nich wielkoformatowych detalistów. "To oznacza, że model finansowania zadłużenia przychodami z najmu może zostać zaburzony i właściciele nieruchomości mogą utracić możliwość obsługi zadłużenia" - przestrzegają analitycy PwC. Wskazują, że brak płynności sektora modowego pośrednio odbije się negatywnie na kondycji systemu bankowego, a utrata płynności finansowej branży modowej dotknie szereg innych sektorów. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.3µg/m3 PM2.5: 20.1µg/m3