Ogórkiem w PRL - przejażdżki legendarnym autobusem w Jastrzębiu-Zdroju

Csm 9 Jastrzebie 3 4b456596ff

Redakcja

3 września, 2021

W najbliższą sobotę i niedzielę niepowtarzalna okazja do przejażdżki legendarnym autobusem marki Jelcz, czyli popularnym ogórkiem - czytamy na stronie miasta Jastrzębie-Zdrój.

To może być ciekawa wyprawa w czasie dla całej rodziny, poznania historii miasta w atrakcyjny sposób.

Przed laty, kiedy autobus marki Jelcz zwany popularnie ogórkiem królował na polskich drogach powstawało i rozwijało się Jastrzębie. To często właśnie ten pojazd był jedynym oknem na świat jastrzębian.  Przywoził nowych mieszkańców oraz wywoził innych na wakacje. Często był widywany na ulicach nowo powstałego miasta. I właśnie takim pojazdem można wyruszyć na sentymentalną podróż w czasie. Trasa została tak zaplanowana, aby zobaczyć główne punkty związane z historią Jastrzębia.

Kopalnia Zofiówka (przerwa) – kościół „na górce” (przerwa) – łaźnia nieczynnej kopalni Moszczenica (przerwa).

Autobus będzie jeździł jastrzębskimi ulicami w sobotę i niedzielę 4-5 września w godz. 12:00-18:00.  Pasażerowie będą mogli wsiadać i wysiadać z autobusu na przystanku na Alei Piłsudskiego (przy McDonald's). Pierwszym punktem wycieczki będzie kopalnia Zofiówka, dawniej Manifest Lipcowy, miejsce historycznych wydarzeń roku 1980 i 1981 z pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego.  Kolejny przystanek to kościół „na górce” - miejsce świątyni dającej wsparcie rodzącej się „Solidarności” z pomnikiem św. Jana Nepomucena, patrona miasta. Finałem przejażdżki będzie łaźnia w byłej kopalni „Moszczenica”, w której powstaje nowoczesne muzeum na temat jastrzębskiego Zdroju i narodzin ruchu „Solidarność”.

Miejsce odjazdu: przystanek al. Piłsudskiego (przy McDonald's)

Godziny odjazdu: 12:00, 13:20, 14:40, 16:00, 17:20.

Przejazdy są darmowe.

Na wycieczkę można zapisać się pod numerem telefonu: 692 84 84 28.

 

 

źródło: UM JZ

powiązane artykuły:

Csm prl 2 430b1df50b
Lokalne 23 stycznia, 2022

Galeria Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju zaprasza do odwiedzenia nowej wystawy „Kultowy PRL – prz

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 52.7µg/m3 PM2.5: 46.7µg/m3