Oficjalnie! FEST Festival odwołany! Co z biletami?

DSC 1980
Kastelik

Szymon Kastelik

4 sierpnia, 2023

Stało się! Na kilka dni przed rozpoczęciem wydarzenia, organizator FEST Festival poinformował o jego odwołaniu. Musi ogłosić upadłość! Co dalej z biletami?

Od rana żyliśmy informacjami, które napływały z Parku Śląskiego, od organizatora FEST Festival i osób pracujących przy wydarzeniu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się w południe, że ekipy pracujące na miejscu dostały sygnał... do sprzątania. Nie przyjechał też potrzebny sprzęt do zamontowania scen. Już kilka godzin temu informacje o odwołaniu imprezy dostali barmani i pracownicy gastronomii. Niektóre media donosiły o problemach finansowych firmy Follow The Step, któremu miało zabraknąć nawet kilku milionów złotych na domknięcie budżetu imprezy. Część podwykonawców i artystów zażądało płatności z góry. 

W końcu, po wielu godzinach pojawiło się oficjalne oświadczenie od organizatora (usunięte, później opublikowane ponownie). FEST Festival oficjalnie został odwołany, na pięć dni przed rozpoczęciem.

FEST Festival odwołany. Organizator tłumaczy

Główny powód? Oczywiście pieniądze. - Nasz Festiwal znajdował się w fazie dynamicznego rozwoju, a jego frekwencja rok do roku rosła o ponad 30%. Taki dynamiczny rozwój pozwolił nam zakładać, że ten rok będzie równie dobry. Cieszyliśmy się z tego i właśnie pod taki wzrost frekwencji tworzyliśmy tegoroczna edycję. Niestety, pomimo ogromnego wsparcia od wielu naszych partnerów i sponsorów, tegoroczny kryzys w branży eventowo-rozrywkowej znacząco zmniejszył sprzedaż biletów, powodując, że nasze szacowanie było błędne. Na dzień dzisiejszy liczba uczestników osiągnęła niewiele ponad 50% planowanej frekwencji, czyniąc organizację FEST Festivalu niemożliwą do zrealizowania w tym roku - informuje organizator. Dodaje, że przez ostatnie miesiące walczył o dodatkowe środki m.in. z pożyczek, jednostek publicznych i sponsorów. 

- Walczyliśmy o nasze ponowne spotkanie ze wszystkich sił i do ostatniej chwili. Jesteśmy niezmiernie zasmuceni i przepraszamy za to niepowodzenie wszystkich Was, którzy nam zaufali i wspierali nas przez ostatnie lata. Jednocześnie dziękujemy artystom, sponsorom, partnerom, wykonawcom i wolontariuszom oraz wszystkim zaangażowanym w tworzenie FEST Festivalu, a także Wam - festiwalowiczom, którzy przede wszystkim tworzyli atmosferę tego pięknego wydarzenia - czytamy w oświadczeniu. 

Follow The Step podkreśla, że w ostatnich latach udawało się zorganizować festiwal pomimo wielu przeciwności losu. Ale w tym roku problemy przerosły wszystkich. Organizator pośrednio zrzuca winą na inflację czy... właściciela terenu, czyli Park Śląski. - Udało nam się wyjść obronną ręką z ubiegłorocznych problemów, jednak 2023 rok boleśnie zweryfikował nasze plany - w połowie czerwca, 30% tendencja wzrostu sprzedaży biletów odwróciła się, osiągając niższą sprzedaż niż ta z ubiegłorocznej edycji FESTa. Nie pomagały nam również inne kwestie - dalszy znaczący wzrost kosztów organizacji wydarzenia spowodowany inflacją, wyjątkowo rygorystyczne warunki płatności “z góry” dla podwykonawców i artystów, międzynarodowy kryzys, brak oczekiwanego wsparcia ze strony województwa, a także przekazanie terenu wydarzenia z 5-dniowym opóźnieniem - komentuje FEST Festival. 

Organizator ogłasza upadłość. Co z biletami?

Osoby, które zakupiły bilety, karnety itd. na tegoroczną FEST Festival... będą musiały uzbroić się w cierpliwość. Organizator zamierza ogłosić upadłość.

- Wszyscy posiadający bilety mogą ubiegać się o zwrot środków, niestety w obecnej sytuacji zmuszeni zostaliśmy do uruchomienia postępowania upadłościowego, co uniemożliwia na ten moment wypłatę jakichkolwiek należności przez spółkę. To dziś jedyna droga, która umożliwia nam rozliczenie się z organizacji festiwalu. Wszystkie osoby posiadające bilety, otrzymają wkrótce na skrzynki e-mailowe informacje z dalszymi komunikatami w sprawie zwrotów środków za bilety - informuje organizator FEST Festival.

W Parku Śląskim trwa demontaż konstrukcji, które powstały już w ostatnich dniach. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.0µg/m3 PM2.5: 0.7µg/m3