Od dzisiaj darmowa autostrada A4 Gliwice-Wrocław dla samochodów osobowych!

Autostradagddkia

Redakcja

1 lipca 2023

Od 1 lipca wchodzi ustawa, która znosi opłatę za przejazd płatnymi odcinkami autostrad zarządzanymi przez państwo. Zmiana nie dotyczy jednak wszystkich typów pojazdów. Ponadto nowe prawo wprowadza zakaz wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych na m.in. dwupasmowych odcinkach autostrad. 

Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw. Oznacza to, że od 1 lipca 2023 roku przejazd autostradami będzie bezpłatny. Ale nie dotyczy to wszystkich odcinków.

Jak czytamy w ustawie , przewiduje ona całkowitą rezygnację z poboru opłaty za przejazd autostradą na odcinkach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony oraz motocykli. Wejdzie w życie 1 lipca 2023 roku.

Co to oznacza w praktyce? Otóż od początku lipca nie zapłacimy za przejazd na odcinkach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Na ten moment GDDKiA "posiada" dwa z pięciu płatnych odcinków dróg autostradowych w Polsce. Są to:

  • A2 Konin - Stryków
  • A4 Wrocław - Gliwice

Nowe prawo określa również, że GDDKiA nie będzie mogła wprowadzić nowych opłat na innych odcinkach autostrad, które już istnieją lub są/będą w realizacji.

Zwolnienie z opłat nie dotyczy trzech odcinków, które są zarządzane przez prywatnych koncesjonariuszy

  • A1 Rusocin - Nowa Wieś
  • A2 Świeck - Konin (z wyłączeniem odcinka między węzłami Poznań Zachód i Poznań Wschód)
  • A4 Katowice - Kraków

Podsumowując, mieszkańcy województwa śląskiego do 1 lipca nie zapłacą już na jazdę przez odcinek Gliwice Sośnica, ale nadal będą płacić za przejazd Katowice - Kraków (płatny odcinek zaczyna się w Mysłowicach). Koncesja na A4 Katowice - Kraków wygasa w 2027 roku i wtedy przejdzie pod zarząd GDDKiA. Jeżeli do tego czasu prawo nie zostanie zmienione, to dopiero za cztery lata skorzystamy z darmowej "a czwórki" z i do Krakowa.

Zakaz wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych

Zwolnienie z opłat na A2 Konin - Stryków oraz A4 Wrocław - Gliwice nie dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów. W tych przypadkach będzie nadal pobierana opłata elektroniczna.

Co więcej, nowe prawo zmienia zasady dot. wyprzedzania na autostradach i drogach ekspresowych. Pojazdy kategorii N2 lub N3 lub zespół pojazdów o długości ponad 7 m na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku, będzie obowiązywać nakaz korzystania wyłącznie z dwóch pasów ruchu przeznaczonych dla danego kierunku, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni.

Ponadto kierującemu pojazdem kategorii N2 lub N3 zabrania się wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu, chyba że pojazd ten porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla pojazdów kategorii N2 lub N3 obowiązującej na danej drodze. Zakaz ten nie dotyczy także wyprzedzania np. pojazdów serwisowych.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.5µg/m3 PM2.5: 4.9µg/m3