Od 10 maja osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie z pierwszeństwem w punktach szczepień

729x308 2

Redakcja

1 maja 2021

Od 10 maja zostaje wprowadzone pierwszeństwo w punktach szczepień powszechnych dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz ich opiekunów. Taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na termin – poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

W piątek w Kancelarii Premiera odbyła się konferencja prasowa poświęcona przede wszystkim tematyce szczepień osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Uczestniczyli w niej szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Od początku szczepień liczne środowiska osób niepełnosprawnych nieustannie postulują o to, żeby te grupy były objęte priorytetowym szczepieniem. Cieszę się, że dzisiaj jest ten moment, w którym możemy zaproponować konkretne rozwiązania 

podkreślił pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik

Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk ogłosił, że "od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo w punktach szczepień powszechnych". Zapewnił też - "taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na termin".

10 maja rozpoczną się również szczepienia przeciw Covid-19 w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych, czyli w warsztatach terapii zajęciowej, w zakładach aktywności zawodowej, w środowiskowych domach samopomocy, centrach integracji społecznej czy klubach integracji społecznej. Zamówienia dla tych placówek mają być traktowane priorytetowo przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

Te wszystkie podmioty będą mogły zamawiać szczepienia tak jak niegdyś DPS-y, kiedy rozpoczynaliśmy program szczepień, tak te podmioty będą mogły zwracać się, czy to do punktu prowadzącego szczepienia, czy to do mobilnych jednostek szczepień, zamawiać szczepienie nie tylko dla swoich podopiecznych, ale również dla opiekunów tych osób oraz wszystkich pracowników takich jednostek – wskazał szef Kancelarii Premiera.

Wcześniej tego samego dnia odbyło się spotkanie online zorganizowane przez Kancelarię Premiera poświęcone tematyce szczepień osób z niepełnosprawnościami. Uczestniczyli w nim m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, a także przedstawiciele środowiska osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, w tym posłanka Iwona Hartwich. Jak mówił podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, na spotkaniu strona rządowa przedstawiła partnerom społecznym propozycje rozwiązań, które od 10 maja będą wprowadzane w życie.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

26 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.1µg/m3 PM2.5: 4.5µg/m3