Od 10 grudnia Koleje Śląskie pojadą do Pyrzowic

130317

Redakcja

19 listopada, 2023

Od 10 grudnia rusza regularne połączenie kolejowe do Pyrzowic. Trasę zrealizują Koleje Śląskie. 

Pod koniec października minął termin na przesłanie ofert do przetargu na obsługę linii kolejowej do Pyrzowic na trasie z Częstochowy, przez Zawiercie do Tarnowskich Gór. Jedyną spółką, która złożyła swoją propozycję, były Koleje Śląskie.

- Oferta Kolei Śląski opiewała na kwotę ponad 135 mln złotych. Mieści się ona w kwocie, jaką zamawiający przeznaczył na realizację tej obsługi - 167 mln złotych - informuje Aldona Węgrzynowicz z Kolei Śląskich.

Przetarg dotyczył siedmioletniej obsługi tej linii w okresie 10 grudnia 2023 do 14 grudnia 2030 roku. To oznacza, że Urząd Marszałkowski już w najbliższym czasie podejmie decyzję, czy podpisze umowę z Kolejami Śląskimi. Jak zapewnia przewoźnik, wszystko jest już przygotowane do obsługi tej linii.

10 grudnia Koleje Śląskie do Pyrzowic 

Jak kilka dni temu potwierdził Urząd Marszałkowski, oferta Kolei Śląskich została zatwierdzona. 

- Uruchomienie połączenia kolejowego do lotniska Katowice w Pyrzowicach to rozwiązanie, które ułatwi mieszkańcom dotarcie do portu lotniczego w komfortowych warunkach i zwiększy potencjał samego lotniska. To większa dostępność i lepsza komunikacja, ale także szansa na rozwój gospodarczy, w kontekście usprawnienia transportu towarowego. Wierzę, że siatka połączeń z lotniskiem w Pyrzowicach będzie się w kolejnych latach rozwijać – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Województwo Śląskie, jako organizator publicznego transportu zbiorowego, zdecydowało się zlecić realizację przewozów spółce Koleje Śląskie. Uruchomienie połączenia kolejowego to efekt wieloletnich starań i realizacji przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestycji polegającej na modernizacji linii kolejowej nr 182.

Połączenie to na początek ma obsługiwać 10 par pociągów dziennie. Pojazdy nie mogą być starsze niż 8 lat, czyli wyprodukowane najwcześniej w 2015 roku. Ponadto pociągi mają współpracować z innymi przewoźnikami komunikacji publicznej i wzajemnie honorować bilety. 


fot. Katowice AirportPoprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.5µg/m3 PM2.5: 29.9µg/m3