Od 1 stycznia wchodzi zakaz sprzedaży "energetyków" nieletnim

Puszka

Redakcja

27 grudnia, 2023

Zbliża się nowy rok, a wraz z nim kolejna "dawka" zmian w prawie. Jednym z takich przykładów są napoje energetyczne, których nieletni nie kupią od 1 stycznia 2024.

Przepisy o zakazie sprzedaży energetykom osobom poniżej 18 roku życia wprowadziła ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw. Czytamy w niej, że od 1 stycznia 2024 roku osoby nieletnie nie kupią napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny.

- Za napój z dodatkiem kofeiny lub tauryny w rozumieniu niniejszego rozdziału uważa się wyrób w postaci napoju będący środkiem spożywczym, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w klasie 10.89 oraz w dziale 11, w którego składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nim naturalnie - wyjaśnia ustawa.

Zakaz sprzedaży "energetyków" nieletnim to nie jedyna zmiana przewidziana w tej ustawie. Napojów energetycznych nie można będzie sprzedawać też na terenie placówek systemu oświaty oraz w automatach. Ekspedienci, pracownicy sklepu itp. będą mogli zweryfikować wiek kupującego, podobnie jak w przypadku zakupu alkoholu czy wyrobów tytoniowych. 

Obowiązki nałożone zostały też na producentów i importerów, którzy są zobowiązani do oznaczenia opakowania jednostkowego wyrobu widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny".


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.5µg/m3 PM2.5: 18.6µg/m3