Obchody Święta Niepodległości na Stadionie Śląskim

IMG 20231111 130427

Redakcja

11 listopada, 2023

- Cieszymy się tym pokojem, co jest. Jesteś w Europie, jesteśmy w NATO - mówił przy okazji Święta Niepodległości marszałek woj. śląskiego, Jakub Chełstowski. Przy Stadionie Śląskim w sobotę świętowano w ramach wojewódzkich obchodów. 

11 listopada o godzinie 12:00 zostały otwarte bramy na błonie Stadionu Śląskiego, gdzie zorganizowano Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem przy obiekcie pojawiły się tłumy, w szczególności całe rodziny z dziećmi. Z każdą kolejną minutą liczba uczestników rosła, czego dowodem były korki na pobliskich drogach. O patriotyczny nastrój zadbała orkiestra górnicza.

O 13:00 rozpoczęła się uroczysta część obchodów, w której udział wziął marszałek województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski, który był organizatorem tego wydarzenia. Towarzyszył mu prezydent Katowic, Marcin Krupa. Chwilę po rozpoczęciu zabrzmiał hymn państwowy zaśpiewany przez Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Zabrzmiał huk armat, a nad głowami wszystkich uczestników przeleciały samoloty. Na podnośniku strażacy wzniesiona została biało-czerwona. 

- Cieszymy się, że w normalny sposób możemy świętować naszą niepodległość. Nie patrzymy kategoriami politycznymi. Na Śląsku zawsze jest różnorodność, wielokulturowość, normalność, wielkie tradycje - powiedział Jakub Chełstowski.

Wojewódzkie obchody to też piknik militarny z wystawą sprzętu i pojazdów wojskowych. Ponadto przygotowano atrakcje kulturalne i widowiskowe. To w szczególności dwa koncerty: Julii Żugaj dla młodszych i Feel dla tych trochę starszych. 

Więcej w wideo poniżej:

IMG 20231111 123707

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 36.2µg/m3 PM2.5: 28.7µg/m3