Obchody Dnia Weterana w województwie śląskim [GALERIA]

IMG 7050

Redakcja

28 maja 2022

W województwie śląskim trwają centralne Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Zwieńczeniem tego święta będzie koncert przy Stadionie Śląskim.

28 maja uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele Garnizonowym w Katowicach. Następnie uczestnicy wydarzenia udali się pod Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach, gdzie odbyła się ceremonia wręczenia wyróżnień i złożenie kwiatów. Kolejnym punktem obchodów był Skwer Powstań Śląskich w Parku Śląskim, gdzie podniesiono flagę państwową i odegrano hymn. W sąsiedztwie Stadionu Śląskiego, rozpoczął się piknik patriotyczno-militarny, w trakcie którego prezentują się jednostki wojskowe, policja, straż pożarna, a także organizacje pozarządowe działające na rzecz weteranów. Odbędą się także pokazy sprzętu bojowego i pojazdów motocyklowych. Najmłodsi będą mogą spędzić aktywnie czas w strefie małego rekruta. Zwieńczeniem pikniku będzie koncert zespołu „Wilki", który rozpocznie się o godz. 18.00

- Weteranom, którzy walczyli poza granicami Polski należy się ogromny szacunek i wsparcie, a to święto jest formą podziękowania za ich trud i pracę dla dobra Ojczyzny. Nasza wolność wykuwa się często setki kilometrów od naszych granic, co doskonale ilustruje sytuacja w Ukrainie, barbarzyńsko zaatakowanej przez wojska rosyjskie. Nasi żołnierze bronią nie tylko Ojczyzny, ale nierzadko wspólnych wartości, które nas łączą i zdarza się, że ponoszą za tę walkę najwyższą ofiarę. Pokażmy im, że ich bohaterska postawa jest dla nas wzorem do naśladowania – tłumaczy marszałek Jakub Chełstowski.

Sejm RP ustanowił 29 maja Dniem Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W tym samym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dzień Weterana w Polsce po raz pierwszy oficjalnie obchodziliśmy w 2012 roku. Ministerstwo Obrony Narodowej obejmuje polskich weteranów kompleksową opieką i wsparciem. Od 2020 roku, dzięki nowej ustawie o weteranach, wprowadzono szereg dodatkowych rozwiązań dla weteranów i ich rodzin, budując efektywny system pomocy i wsparcia. Obecnie status weterana posiada ponad 29 tys. osób, a weterana poszkodowanego ponad 800 osób.

IMG 6889

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.7µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3