Wielka przebudowa stacji i dróg w Łabędach. Zmiany w organizacji ruchu

Przebudowa stacji labedy

Iwona Majka

8 listopada 2024

Stacja Łabędy przez 3 najbliższe lata będzie przebudowywana, a towarzyszyć temu będzie przemiana okolicznej infrastruktury drogowej, realizowana przez miasto w ścisłej koordynacji z kolejową spółką PKP PLK. Prace będą wiązały się z koniecznością wprowadzenia nowej organizacji ruchu, która w największym stopniu dotknie kierowców. Pierwszy etap zmian rozpocznie się już w przyszłym tygodniu – 13 listopada.

Zadanie, z którym zmierzą się drogowcy w Łabędach, będzie skomplikowane, między innymi ze względu na konieczność obniżenia terenu o prawie 4 metry. Dlatego wykonawca miejskiej inwestycji – firma Eurovia Polska SA – w pierwszej kolejności zajął się przebudową infrastruktury podziemnej związanej z odwodnieniem. Jednocześnie wszystkie działania drogowców będą musiały być dostosowane do frontu robót spółki PKP PLK i wykonawcy prac kolejowych, firmy „Trakcja SA” – z uwagi na konieczność przyszłych rozbiórek części nasypów kolejowych, uzależnionych od ustalonej przez PKP PLK organizacji ruchu pociągów.

Pierwsze zmiany organizacji ruchu zaczną obowiązywać kierowców w nadchodzącą środę i potrwają – w zależności od ulicy – od kilku tygodni do kilku miesięcy.

  • Ulica Narutowicza zostanie zamknięta dla ruchu. Dojazd do niej możliwy będzie od strony ulicy Wolności lub ulicy Różanej.
  • Na ulicy Strzelców Bytomskich zostanie wprowadzony ruch wahadłowy z tymczasową sygnalizacją świetlną.
  • Przejazd pod wiaduktem kolejowym u zbiegu ulic Głównej i Strzelców Bytomskich będzie odbywał się tylko w jednym kierunku (od strony ulicy Strzelców Bytomskich).
  • W rejonie skrzyżowania ulic: Staromiejskiej, Głównej i Wolności pojazdy będą przekierowywane na wybudowany na czas robót przejazd tymczasowy.

W ramach przebudowy przez kolejową spółkę układu torowego w rejonie stacji Gliwice Łabędy, w jej sąsiedztwie (pod przyszłym wiaduktem kolejowym nad ul. Strzelców Bytomskich) powstanie czterowlotowe rondo turbinowe. Zbierze ono ruch z ulic Przyszowskiej, Staromiejskiej, Strzelców Bytomskich i Głównej. Rozbudowany zostanie też fragment ul. Staromiejskiej w rejonie poszerzanego przez PKP PLK wiaduktu przy śluzie, a zlikwidowany będzie przejazd kolejowo-drogowy w poziomie szyn na przedłużeniu ul. Wolności.

W ramach organizacji węzła przesiadkowego w rejonie nowej stacji Gliwice Łabędy powstaną zatoki dla autobusów, parkingi park&ride dla zmotoryzowanych oraz bike&ride dla rowerzystów, a także ciąg pieszo-rowerowy (długości ok. 80 m) i droga dla rowerów (o łącznej długości blisko 800 m). Przebudowie ulegnie również infrastruktura podziemna kolidująca z inwestycją – powstanie nowe oświetlenie uliczne wraz z kanalizacją deszczową.

powiązane artykuły:

Autobusy elektryczne w gliwicach
Lokalne 26 października 2024

Gliwickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej wyłoniło w przetargu firmę Solaris, któ

Budowa obwodnicy gliwice
Lokalne 25 października 2024

Miasto Gliwice przygotowuje się do rozpoczęcia budowy brakującego fragmentu obwodnicy, który połą

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.5µg/m3 PM2.5: 8.6µg/m3