Nutrie znikną z Rybnika i Jaworzna? Uznano je za gatunek inwazyjny

5fc1742c cee8 41d1 988d 1e173227a642

Redakcja

28 lipca 2023

Nutrie to duże gryzonie, lubiące wodę. Można je pomylić z bobrami lub wydrami. Pochodzą z Ameryki Południowej i zadomowiły się m.in. w Rybniku i Jaworznie, gdzie zostały lokalnymi atrakcjami. Ale jest jeden problem. Nurie w Europie to gatunek inwazyjny, który powoduje wiele szkód.

Do Europy trafiły na początku XX wieku jako zwierzęta futerkowe. Jednak uciekły z różnych hodowli i rozpoczęły niekontrolowane rozmnażanie na naszym kontynencie. Dotarły też do Polski. Dzisiaj to lokalna atrakcja w Jaworznie i Rybniku.

I chociaż są gatunkiem inwazyjnym, to jeszcze do niedawna nie stanowiły większego problemu. Nutrie nie lubią zimna, zatem ich populację ograniczały np. bardzo niskie temperatury w Polsce. Niestety, w wyniku zmian klimatycznych, od kilku lat polskie zimy są bardzo łagodne. Wystarczy sobie przypomnieć przełom 2022 i 2023 roku. 1 stycznia mogliśmy spacerować po sylwestrowej zabawie w krótkich rękawach. 

Nutrie zagrażają wszystkim

Z tego powodu znacznie wzrosła populacja tych gryzoni w naszym województwie. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ostrzega, że rosnąca liczba nutrii może źle wpłynąć na środowisko, ale też infrastrukturę publiczną.

Zwierzęta uszkadzają wierzchnią warstwę gleby, doprowadzając do uszkodzeń infrastruktury drogowej, podkopami mogą wpływać na destabilizację skarp rzek, co przekłada się na ryzyko wystąpienia podtopień - komentuje RDOŚ w Katowicach.

Ssaki te wykorzystują materiał roślinny do budowy platform służących do wypoczynku, żerowania i rozrodu. Przykłady ze świata udowadniają, że działalność tych gryzoni negatywnie wpływa na środowisko: w szczególności bagienne i wodne. Niszczą roślinność, która zmniejsza możliwość gniazdowania zagrożonych gatunków ptaków.  Powodują destabilizację wierzchniej warstwy gleby, a następnie jej erozję przy rzekach. Zagraża to zarówno ludziom, jak terenom cennym przyrodniczo. 

Nutrie mogą być nosicielami różnych chorób wirusowych, np. gruźlicy, ale też pasożytów. Z uwagi na to, należy ograniczyć kontakt z tymi zwierzętami przez ludzi i zwierzęta domowe. W sprzyjających warunkach nutrie rozmnażają się przez cały rok, a po ciąży trwającej 127-138 dni rodzi się 2-9 młodych, które osiągają dojrzałość płciową po 3-10 miesiącach.

RDOŚ Katowice przy wsparciu lokalnych samorządów planuje podjęcie działań polegających na odłowieniu osobników. - Możliwe są dwie ścieżki postępowania ze schwytanymi osobnikami: uśmiercenie lub przekazanie do specjalnego azylu – miejsca, które posiada zezwolenie na przetrzymywanie osobników tego gatunku. Z punktu widzenia aktualnie obowiązujących przepisów prawa, nie ma innych dróg postępowania w przypadku tego gatunku - informuje RDOŚ.

fot. RDOŚ Katowice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.9µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3