Nowy prezes Stadionu Śląskiego. To etap likwidacji spółki

Prezeswidera
Kastelik

Szymon Kastelik

7 lipca, 2023

Jan Widera nie jest już prezesem zarządu Stadionu Śląskiego. Na tym stanowisku zastąpił go Rafał Byrczek.

Zmiany w Stadionie Śląskim. Jan Widera nie jest już prezesem zarządu spółki. Pełnił tę funkcję od od 2019 roku. Wcześniej był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki w rządzie Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego. I chociaż politycznie był związany z Prawem i Sprawiedliwością, to posiadał spore kompetencje do zarządzania obiektem. W przeszłości był utalentowanym lekkoatletą, a następnie trenerem. Szkolił polskich olimpijczyków, w tym Marka Plawgo.

Ale czas Widery w strukturach zarządczych Stadionu Śląskiego dobiegł końca. Nowym prezesem został Rafał Byrczek, który pracował dotychczas... jako dyrektor Wydziału Egzekucji i Windykacji Komornik Urzędu Miasta Chorzów. To najprawdopodobniej nie jest przypadkowy wybór. Ponieważ Stadion Śląski czeka na... likwidację.

Ale spokojnie! Obiekt pozostanie i będzie działał dalej! Chodzi o spółkę Stadion Śląski. W 2013 roku Sejmik województwa śląskiego podjął uchwałę o powołaniu tej spółki na 10 lat. Jak łatwo policzyć, dekada już minęła. Teraz władze województwa śląskiego zdecydowały o tym, że od września Stadion Śląski nie będzie już spółką, tylko jednostką budżetową Urzędu Marszałkowskiego.

Głównym powodem tej zmiany są oczywiście pieniądze. Do tej pory środki przekazywane przez urząd do Stadionu Śląskiego były objęte podatkiem. Jeżeli Kocioł Czarownic zostanie jednostką budżetową, transfer pieniędzy z budżetu województwa do budżetu stadionu będzie prostszy. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.8µg/m3 PM2.5: 9.2µg/m3