Nowy pakiet sankcji na Rosję dziurawy? Zakaz importu złota, ale nie biżuterii

Pexels photomix company 94843

Redakcja

17 lipca, 2022

Zapowiadany w piątek, siódmy pakiet sankcji nakładanych na Rosję zakłada m.in. zakaz importu rosyjskiego złota. Jak jednak zwraca uwagę Politico, jest pewien wyjątek - embargiem nie została objęta biżuteria.

Wojna w Ukrainie trwa już prawie pięć miesięcy. Od tego czasu Unijni przywódcy nakładali kolejne sankcje mające uderzyć w rosyjską gospodarkę i tym samym spowodować wymuszenie zakończenia działań wojennych. Do tej pory sankcje obejmowały głównie paliwa, czyli węgiel i ropę. Teraz jednak Komisja Europejska zadecydowała m.in. zakaz importu rosyjskiego złota, a także wzmocnienie kontroli eksportu technologii podwójnego zastosowania, dostosowując je do ograniczeń wprowadzonych przez kraje G7.  Podkreślono także, że nowe ograniczenia nie dotkną handlu produktami rolnymi pomiędzy Rosją a krajami trzecimi.

Jednak jak podaje Politico, nowy projekt sankcji może być dziurawy -  zabrania on importu złota jako kruszca, półproduktu czy monet, jednak nie biżuterii. Zabrania się kupowania, importowania lub przekazywania, bezpośrednio lub pośrednio, złota, takiego jak wymienione w załączniku XXVI, jeżeli pochodzi ono z Rosji i zostało wywiezione z Rosji do Unii lub do państwa trzeciego - czytamy w projekcie sankcji. Aneks do dokumentu ma precyzować formy złota objęte embargiem i jak podaje Politico - nie ma wśród nich biżuterii. 

Projekt sankcji wejdzie w życie dopiero z chwilą podpisania go przez wszystkie państwa członkowskie. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 33.6µg/m3 PM2.5: 26.8µg/m3