Noworodek w Oknie Życia w Bielsku-Białej

Baby gd81364245 1920

Redakcja

16 grudnia, 2022

Kolejne dziecko odnalezione w oknie życia na terenie województwa śląskiego. Tym razem noworodka pozostawiono w Bielsku-Białej.

Oknem Życia w większości przypadków zajmuje się w Polsce Caritas. - Okno to bezpieczne miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko. Okno otwiera się od zewnątrz, jest w nim zamontowane ogrzewanie i wentylacja. Po otwarciu włącza się alarm, który wzywa opiekujące się oknem osoby – najczęściej są to zakonnice. Potem niezwłocznie uruchamiane są procedury medyczno-administracyjne, to znaczy powiadomione zostają pogotowie ratunkowe i sąd rodzinny - informuje organizacja.

Pozostawienie noworodka w Oknie Życia nie jest karalne. Może to uczynić matką lub oboje rodziców, którzy wiedzą, że nie zapewnią odpowiedniej opieki nad dzieckiem.

W województwie śląskim działa kilka takich punktów. Polska Agencja Prasowa poinformowała w piątek, że w Oknie Życia przy Domu Matki i Dziecka Caritas w Bielsku-Białej znaleziono urodzone kilka lub kilkanaście dni temu dziecko.

Jak dodaje PAP, dziecko jest w dobrym staniej i trafiło pod opiekę lekarzy. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.6µg/m3 PM2.5: 29.5µg/m3