Nowoczesny sprzęt w bytomskim szpitalu. Pomoże wyleczyć jaskrę

Eye g368dd8fe0 1920

Redakcja

1 marca 2023

Bytomska placówka kupiła Laser SubCyclo 810. To zaawansowane urządzenie, które umożliwia skuteczną terapię jaskry u pacjentów, u których stosowanie kropli nie przynosi rezultatów. – Metoda leczenia tym laserem jest szczególnie korzystna dla pacjentów z umiarkowanym i znacznym zaawansowaniem jaskry. Dzięki mikropulsowej aplikacji lasera, mamy większą kontrolę efektów terapii i znacznie mniejsze ryzyko powikłań w porównaniu z tradycyjną cyklofotokoagulacją. Nasz nowy sprzęt nie niszczy struktur ciała rzęskowego – wyjaśnia Dr Katarzyna Mokros-Kowalczyk, kierowniczka Oddziału Okulistyki w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu.

Zabieg nie jest skomplikowany i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym w warunkach sali operacyjnej. Łączny koszt inwestycji to 110 tys. zł. Bytomski Szpital Specjalistyczny nr 1 pokrył całą kwotę zakupu z własnych środków.

Urządzenie dotarło do "Jedynki" we wtorek, 28 lutego. Nowoczesna laseroterapia będzie w pełni dostępna dla pacjentów od pierwszej połowy marca. - Szpital przyjmuje już zapisy na zabieg w sekretariacie oddziału. Podstawowym warunkiem przyjęcia jest skierowanie od lekarza okulisty. Łącznie, na Oddziale Okulistyki Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu w roku ubiegłym wykonano 1337 operacji, z czego większość, bo 781, stanowiły operacje zaćmy. Tutejsi specjaliści diagnozują i leczą również wrodzone i nabyte schorzenia siatkówki i nerwu wzrokowego, oftalmopatię tarczycową i cukrzycową oraz zmiany siatkówki w przebiegu cukrzycy i schorzeń naczyniowych - informuje szpital.


Nieleczona jaskra może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Wczesne wykrycie choroby i decyzja o zabiegu mogą temu zapobiec. – Zakup lasera pozwoli jeszcze bardziej podnieść jakość bytomskiej okulistyki. Jako gospodarz miasta cieszę się, że mieszkańcy będą mogli korzystać z tego zabiegu na miejscu i na dobrym poziomie, z zastosowaniem nieinwazyjnego i nowoczesnego urządzenia – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.8µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3