Nowoczesne technologie na katowickim niebie

Dron 2
Article

Jarosław Adamski

8 czerwca, 2019

Konkurs akademicki "Droniada", dotyczący zastosowania technologii dronowych, rozstrzygnięto w sobotę w Katowicach. Młodzi naukowcy od środy m.in. starali się zastosować koncepcję zarządzania bezzałogowymi statkami powietrznymi Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP).

W konkursie, odbywającym się na lotnisku Muchowiec w Katowicach, zespoły akademickie miały zaprezentować m.in. rozwiązania dotyczące rozpoznawania kształtu i koloru pojazdów oraz uniwersalnego, ustandaryzowanego mechanizmu przenoszenia ładunku (tzw. most powietrzny). Rywalizacja obejmowała przede wszystkim robotykę i teleinformatykę.

Zadania były dość trudne z perspektywy możliwości zespołów akademickich.”
ocenił w sobotę pomysłodawca i główny organizator "Droniady", Sławomir Kosieliński z Fundacji Instytut Mikromakro, dyrektor Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas

Ostatecznie pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zajął zespół Koło Naukowe Awioniki Melavio z Politechniki Warszawskiej, a drugie – zespół WUThrust, również z Politechniki Warszawskiej. Trzecią nagrodę wywalczył, na podstawie cząstkowych punktów, zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej.

Konkurs w Katowicach obserwowali eksperci Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD), który pod patronatem resortu infrastruktury tworzą PAŻP, Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Celem CEDD jest przygotowanie wytycznych dla infrastruktury i rozwiązań prawnych nowego obszaru gospodarki, związanego z komercyjnym wykorzystaniem dronów.

Organizatorzy akcentują, że w tej części Europy żaden konkurs dronowy ani robotyczny nie ma tak wysokiej puli nagród (60 tys. zł). Głównym partnerem wydarzenia i fundatorem nagrody głównej była Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.(PAP)

powiązane artykuły:

Restaurant 2602736 1920
Lokalne 20 grudnia, 2019

Programiści z katowickiej firmy Netizens stworzyli system MovStat, który został wdrożony już w stu r

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.6µg/m3 PM2.5: 10.0µg/m3