Nowoczesna banda pojawi się na torze żużlowym w Świętochłowicach

Fotografia Rafal Zdunczyk 230525 133816

Redakcja

28 maja, 2023

Trwa walka o to, żeby w Świętochłowicach przywrócić żużel "na właściwe tory". Miasto Świętochłowice podpisało umowę na dostarczenie i montaż pneumatycznych band z Anthonym Briggsem – pomysłodawcą tego zabezpieczenia. Podpisy pod dokumentem stanowiącym kolejny krok w stronę powrotu czarnego sportu na Stadion im. Pawła Waloszka złożone zostały 25 maja 2023 r. w świętochłowickim magistracie.

Firma 3Sixty Sports Sp. z o.o. ma dwa miesiące na dostawę oraz montaż zestawu band pneumatycznych z aktualną homologacją FIM ADP APlus +. Wartość zamówienia to 260 tys. złotych.

Anthony Briggs jest inicjatorem i pomysłodawcą dmuchanych band. Ten nowatorski pomysł był wynikiem jego własnego wypadku, podczas którego, uderzając o zwykłą bandę podczas zawodów w Coventry w 1981 r., złamał kręgosłup, co na dobre zakończyło jego karierę zawodniczą.

-Po tym zdarzeniu zacząłem się zastanawiać nad systemem, który pomoże zadbać o bezpieczeństwo zawodników. Obecnie siła maszyn na torze jest coraz większa, a wypadki, którym ulegają sportowcy, coraz bardziej brutalne. Sportowcy są jak wystrzelone pociski. Dmuchane bandy mają tutaj ogromne znaczenie. Jako ich inicjator i producent ciągle staram się, by ich jakość była coraz lepsza - powiedział Anthony Briggs.

Po podpisaniu dokumentów prezydent Świętochłowic Daniel Beger oraz Anthony Briggs w towarzystwie dyrektor OSiR „Skałka" Elżbiety Augustyn-Komandery oraz prezesa Sichmy, wspólnie udali się na tor, aby obejrzeć postępy prac. Wartość pozostałych działań na stadionie, związanych m.in. z modernizacją nawierzchni toru, wykonaniem instalacji elektrycznych oraz telekomunikacyjnych oraz dostawą niezbędnych urządzeń, to blisko 2,5 mln zł.

Wierzę, że już za chwilę wyjdziemy zwycięsko z ostatniego łuku starań o powrót żużla do Świętochłowic i jesienią spotkamy się na torze, dając tym samym powód do wzruszeń i dumy wszystkim kibicom w naszym mieście stwierdził Daniel Beger.

fot. UM Świętochłowice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.5µg/m3 PM2.5: 7.4µg/m3