IMG 20200723 WA0017

Redakcja

27 lipca 2020

Jasne elewacje drewnianych świątyń w Gilowicach, Nidku i Polance Wielkiej zastąpiły dotychczasowe ciemnobrunatne szalowanie ścian tych zabytkowych kościołów beskidzkich – podała diecezja bielsko-żywiecka. Prace to element tworzenia Beskidzkiego Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej.

Nowatorski projekt, realizowany przy współpracy z ministerstwami: Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rozwoju, ma na celu stworzenie wyjątkowego unikalnego muzeum skarbów rozproszonej, sakralnej architektury drewnianej na terenie diecezji bielsko-żywieckiej

podała w komunikacie diecezja bielsko-żywiecka.

Ks. Szymon Tracz, pełnomocnik projektu i dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej, podał, że dobiegają już końca prace związane z wymianą poszycia dachowego drewnianych XVI-wiecznych kościołów w Gilowicach, Nidku i Polance Wielkiej.

Dotychczasowe ciemnobrunatne szalowanie ścian kościołów zostało oczyszczone, dzięki czemu udało się je scalić kolorystycznie z nowo położonym gontem modrzewiowym

zaznaczył ks. Tracz.

Duchowny powiedział, że w kościołach w Gilowicach i Nidku zrekonstruowano „charakterystycznie wycinaną z klepek gontowych koronkę wieńczącą kalenice dachu, co przywróciło im późnogotycką stylistykę”.

Diecezja podała, że ruszyły też wstępne prace przy konserwacji polichromii w Gilowicach i Polance Wielkiej, jak również przy prospektach organowych w Nidku i Polance.

Już na tym etapie mamy pierwsze zaskakujące odkrycia, jak przykładowo dobrze zachowane pod względem konstrukcyjnym organy w Nidku. (…) Instrument powstał w 1835 r., o czym powiadamia nas informacja umieszczona na karteczce w jego wnętrzu

zauważył ks. Tracz.

Prace remontowo-konserwatorskie przeprowadzone zostaną w ciągu niecałych trzech najbliższych lat. Obejmą w sumie sześć kościołów pełniących kiedyś funkcję świątyń parafialnych: w Polance Wielkiej, Grojcu, Gilowicach, Łodygowicach, Nidku i Osieku, a także XVIII-w. budynek, w którym znajdowała się niegdyś szkoła parafialna w Starej Wsi. Prace są niezbędne, by te obiekty przetrwały. Pięć z nich uległo już daleko idącej degradacji.

Na ten cel diecezja pozyskała z funduszy UE blisko 16,81 mln zł. Wartość projektu wynosi 19,77 mln zł. Różnicę diecezja pokryje z własnych pieniędzy.

Muzeum będzie miejscem organizacji szeroko pojętych działań kulturalno-edukacyjnych oraz naukowych, takich jak wystawy dzieł sztuki, wykłady, konferencje naukowo-badawcze, wernisaże artystyczne, koncerty muzyczne, warsztaty, które przyciągną naukowców, studentów, twórców ludowych, artystów, ludzi kultury, muzyków, a przede wszystkim turystów, pielgrzymów i mieszkańców, przez co zwiększy się szansa wzrostu dostępu do kultury.

Za pomocą wirtualnej rzeczywistości swoisty szlak turystyczno-kulturalny rozszerzony zostanie także o 14 zabytkowych kościołów drewnianych, które na co dzień pełnią funkcje świątyń parafialnych. Najstarszy z nich - kościół Św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej pochodzi z początku XVI w., a większość została wzniesiona w XVII w. (PAP)

Foto: diecezja.bielsko.pl

IMG 20200723 WA0002

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.2µg/m3 PM2.5: 10.0µg/m3