Kopalnie Bolesław Śmiały i Borynia nowymi ogniskami koronawirusa

Boleslaw Smialy Gesamtanlage

Redakcja

14 czerwca 2020

190 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono minionej doby wśród górników dwóch spółek węglowych. Łącznie od początku epidemii zaraziło się ponad 5,6 tys. pracowników kopalń. Najwięcej zakażonych wirusem SARS-CoV-2 przybyło w kopalniach Borynia, Bolesław Śmiały i Jastrzębie-Bzie.

Według zebranych w niedzielę przez PAP danych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i spółki Węglokoks Kraj – od początku epidemii potwierdzono zakażenie koronawirusem 5628 górników z kilkunastu kopalń, wobec 5438 raportowanych dobę wcześniej.

Górnicy to ponad połowa z przeszło 10,8 tys. wszystkich osób zarażonych w woj. śląskim i ok. 19,1 proc. z prawie 29,4 tys. zakażonych w całej Polsce.

Największy minionej doby wzrost zakażeń odnotowano w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) kopalni Borynia, gdzie przybyło 115 przypadków koronawirusa - łącznie zachorowało tam dotąd 188 górników. W innej kopalni JSW - Jastrzębie-Bzie - potwierdzono 21 nowych przypadków; w sumie jest ich już 260. Dwa nowe przypadki zanotowano w kopalni Budryk - łącznie jest ich 30.

Właśnie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej jest najwięcej w górnictwie zachorowań na Covid-19. Do niedzielnego poranka koronawirisa potwierdzono u 3246 pracowników spółki, wobec 3108 raportowanych dobę wcześniej (wzrost o 138 przypadków).

Od soboty nie zmieniła się liczba zakażonych w należących do JSW kopalniach Pniówek (jest ich 1589) i Zofiówka (1177). W piątek dwa pierwsze przypadki SARS-CoV-2 potwierdzono także w ruchu Szczygłowice – to część kopalni Knurów-Szczygłowice, która wraz z Budrykiem na trzy tygodnie wstrzymała wydobycie węgla. Kwarantanną jest objętych 197 pracowników JSW.

W Polskiej Grupie Górniczej (PGG) rosnącym ogniskiem zakażenia okazuje się kopalnia Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, gdzie od czwartku do soboty trwały badania przesiewowe całej załogi. Pierwsze wyniki testów potwierdzają, że również w tej kopalni pojawił się koronawirus - do niedzieli potwierdzono 61 przypadków infekcji, wobec 26 raportowanych dobę wcześniej (wzrost o 35). Wzrosła też liczba zakażonych w kopalni Marcel - obecnie jest ich 229, wobec 216 w sobotę (wzrost o 13).

Ogółem w kopalniach PGG do niedzieli rano zanotowano 1792 przypadki koronawirusa (980 osób już wyzdrowiało), wobec 1740 raportowanych dobę wcześniej (wzrost o 52). Najwięcej chorych jest w kopalniach Jankowice (672), Sośnica (460) i Murcki-Staszic (236) - liczby te w ostatnich dniach nie zmieniły się. W rudzkiej kopalni Bielszowice, gdzie wcześniej również prowadzono badania przesiewowe, potwierdzono 71 przypadków koronawirusa; w kopalni Ziemowit jest ich 26 (wzrost o 1).

Od jednego do kilku przypadków zakażenia potwierdzono także w innych kopalniach i w tzw. ruchach PGG. 1071 pracowników Grupy jest na kwarantannie. W ramach badań przesiewowych od górników PGG pobrano ponad 46 tys. wymazów do testów na obecność koronawirusa. W piątek w 10 kopalniach PGG wszedł w życie zmieniony harmonogram produkcji, który – w formule postoju ekonomicznego – będzie obowiązywał do 3 lipca.

Oprócz zakładów PGG i JSW od początku epidemii zakażonych zostało także 590 górników z należącej do Węglokoksu bytomskiej kopalni Bobrek. Obecnie koronawirusa ma tam jeszcze (według danych z soboty) 125 osób, a 465 górników wyzdrowiało. Rosnąca z dnia na dzień liczba ozdrowieńców znacząco przewyższa już liczbę aktywnych zakażeń wśród pracowników kopalni.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.4µg/m3 PM2.5: 10.7µg/m3