Nowe paliwo E10. Wyszukiwarka dla kierowców

729x308 1

Redakcja

2 stycznia, 2024

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce wprowadzane jest sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Nie wszystkie samochody benzynowe można zatankować "nowym" paliwem.

Benzyna silnikowa E10 zastąpiła na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna E10 zawiera maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Bez zmian pozostaje benzyna 98, w której nadal jest do 5% biokomponentów.

Zmiany dotyczące popularnej 95-tki są istotnie dla wielu kierowców. Powód? Otóż nowa 95-tka o oznaczeniu E10 nie jest kompatybilna ze wszystkimi pojazdami benzynowymi. W praktyce oznacza to, że nie można wlać jej do każdego samochodu.

Polska będzie 19 krajem w UE, który wprowadzi paliwo E10. Paliwo to jest już dostępne w Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niderlandach, Hiszpanii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Luksemburgu, Niemczech, Rumunii, Słowacji, Szwecji i Węgrzech. Dodatkowo w Europie E10 jest dostępna także m.in. w Wielkiej Brytanii i Norwegii.

W przypadku, gdy pojazd, zgodnie z deklaracją producenta, jest przystosowany do stosowania benzyny silnikowej E10, można ją mieszać z benzyną silnikową „Premium” 98 w dowolnych proporcjach.

Czy mogę wlać E10?

Jak sprawdzić, czy kierowca może zatankować swój samochód benzynowy paliwem E10? Najmniejszy problem mają właściciele nowych samochodów. Trochę w gorszej sytuacji są właściciele starszych pojazdów.

Większość pojazdów osobowych z silnikiem o zapłonie iskrowym wyprodukowanych po 1 stycznia 2010 r. jest przystosowania do stosowania benzyn silnikowych E10.

Przystosowanie silnika do zasilania benzyną silnikową E10 można sprawdzić w instrukcji pojazdu, na klapie wlewu paliwa lub u sprzedawcy czy producenta pojazdu. 

Pomoc kierowcom oferuje też Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Na stronie resortu dostępna jest "wyszukiwarka E10, przy pomocy której właściciel samochodu może sprawdzić kompatybilność swojego pojazdu z E10.

Wystarczy wybrać z listy markę, model i rok produkcji. Następnie wyszukiwarka sama pokazuje listów modeli i ich silników oraz informację o przystosowaniu do E10.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 39.5µg/m3 PM2.5: 32.8µg/m3