Nowa stacja dializ w żywieckim szpitalu

Stacja dializ 09

Redakcja

16 marca, 2023

Choć otwarta została kilka miesięcy temu, to w lutym 2023 roku rozbudowano ją. Od teraz stacja dializ Szpitala Żywiec może przyjąć więcej pacjentów. 

Stacja Dializ Szpitala Żywiec została otwarta w listopadzie 2022 r. i rozbudowana w lutym 2023 r., w odpowiedzi na duże zapotrzebowanie ze strony pacjentów z Żywiecczyzny. Kompletnie wyposażoną stację uzdatniania wody wraz z infrastrukturą sfinansowało Starostwo Powiatowe w Żywcu. Szpital mógł również zwiększyć liczbę stanowisk dializacyjnych – a te z kolei ufundowały gminy powiatu żywieckiego: Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łękawica, Łodygowice, Radziechowy Wieprz, Rajcza, Ślemień, Świnna, Ujsoły, Węgierska Górka oraz Miasto Żywiec. Obecnie stacja dysponuje 14 aparatami do dializy, czyli tzw. sztucznymi nerkami. Wydzielone zostały także dwa stanowiska izolacyjne.

- Przewlekła choroba nerek jest drugim, po nadciśnieniu tętniczym, najczęstszym przewlekłym schorzeniem w naszym kraju. Dzięki otwarciu w naszym szpitalu w marcu 2022 r. Pododdziału Nefrologii zgłasza się do nas coraz więcej pacjentów ze schorzeniami nerek, którzy przechodzą u nas kompleksową diagnostykę i w razie potrzeby są kierowani na leczenie nerkozastępcze – mówi Dyrektor Szpitala Żywiec Małgorzata Świątkiewicz.

Stacja dializ Szpitala Żywiec

Stacja dializ Szpitala Żywiec jest wyposażona w nowoczesne aparaty do hemodializy, które zapewniają pacjentom skuteczną i bezpieczną terapię. Nad procesem leczenia czuwa wykwalifikowany zespół nefrologów, internistów i pielęgniarek z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Stacja zapewnia pacjentom komfortowe warunki, takie jak wygodne fotele i centralna klimatyzacja. Szpital zapewnia także transport pacjentów na dializy i z powrotem do domu.

- Umiejscowienie stacji dializ w szpitalu zwiększa bezpieczeństwo pacjentów, a dostęp do oddziałów specjalistycznych, w tym chorób wewnętrznych, kardiologicznego czy chirurgicznego, ułatwia i skraca czas przygotowania pacjenta do przeszczepu nerki. Współpraca z zespołami specjalistów pozwala na szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby pacjenta oraz skuteczne rozwiązywanie problemów - informuje szpital. 

- Jednym z priorytetów zespołu stacji dializ jest wczesna identyfikacja kandydatów do przeszczepu nerki. Mamy wypracowany system zarządzania pacjentami kwalifikowanymi do przeszczepu, co pozwala na śledzenie postępów w procesie kwalifikacji oraz lepsze zarządzanie terminami badań i konsultacji tłumaczy lek. Maciej Gólski, kierownik Stacji Dializ Szpitala Żywiec.

fot. mat. pras.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.3µg/m3 PM2.5: 14.0µg/m3