Nowa Śląska Kurator Oświaty

Aleksandradyla

Redakcja

8 marca 2024

Aleksandra Dyla została Śląskim Kuratorem Oświaty. Od stycznia pełniła obowiązki szefa kuratorium w naszym województwie. 

Minister edukacji, Barbara Nowacka pod koniec grudnia odwołała Urszulę Bauer ze stanowiska Śląskiego Kuratora Oświaty. W styczniu poznaliśmy jej tymczasową następczynię. Pełniącą obowiązki Śląskiego Kuratora Oświaty została Aleksandra Dyla, która dotychczas pracowała w kuratorium jako m.in. wizytator. Wcześniej była nauczycielką języków obcych.

Wojewoda śląski ogłosił wówczas, że o wyborze nowego kuratora zdecyduje konkurs. Aleksandra Dyla zapowiedziała od razu, że będzie ubiegała się o to stanowisko.

Dyla Śląskim Kuratorem Oświaty

Konkurs został rozstrzygnięty, a minister edukacji Barbara Nowacka powołała już oficjalnie Aleksandrę Dylę na stanowisko śląskiego kuratora oświaty. W konkursie na tę funkcję udział wzięło 6 kandydatów. 

– Badania pokazują, że natychmiast należy zająć się dobrostanem psychicznym dzieci i młodzieży, dlatego kuratorium oświaty będzie włączało się w takie działania i wychodziło z własnymi inicjatywami. Poza tym w województwie śląskim zawsze ważny był i jest etos pracy, dlatego chciałabym dostosować kształcenie zawodowe do aktualnego rynku pracy – zapowiedziała kurator Aleksandra Dyla.

Aleksandra Dyla jest absolwentką filologii romańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Biegle włada trzema językami obcymi: francuskim, włoskim oraz angielskim. Ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w zakresie zarządzania placówką oświatową oraz w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie kierunek "Administracja, Prawo, Zarzadzanie i Organizacja". Od prawie trzydziestu lat związana z edukacją. Swoją pracę zawodową rozpoczęła jako nauczycielka języków obcych w szkołach średnich i wyższych, a także koordynator unijnych programów wymiany uczniów w ramach Socrates Comenius i Longlife Learning Programme. Od 2007 roku pracownik Kuratorium Oświaty w Katowicach, między innymi na stanowiskach wizytatora ds. nadzoru pedagogicznego, zastępcy dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Gliwicach, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli przy Wojewodzie Śląskim oraz zastępcy przewodniczącego Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Śląskim. Delegatka Ministra Edukacji Narodowej w 2016 r. do reprezentowania Polski w II etapie konkursu Sekretarza Generalnego Szkół Europejskich w Brukseli.

fot. ŚUW

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.5µg/m3 PM2.5: 8.4µg/m3