Kolej na kobiety w Kolejach Śląskich

Marysia Myga 1

Redakcja

8 marca 2024

W Kolejach Śląskich pracuje 456 kobiet, czyli blisko 40 proc. załogi regionalnego przewoźnika. Najwięcej na stanowiskach kierownika pociągu i kasjera, ale dwie panie już niedługo będą maszynistkami. Czy kolej staje się kobietą?

Aleksandra Kołodziejczyk pracuje w Kolejach Śląskich od 2011 roku, czyli od początku istnienia spółki. Jest kierownikiem pociągu, a od 2018 roku także instruktorem, który szkoli kandydatów i kandydatki na to stanowisko. 

– Fakt, że tak długo pracuję w jednej firmie dobrze o niej świadczy. Przez te wszystkie lata nie myślałam nawet o zmianie – widzę jak spółka się rozwija, a pracownicy wzajemnie się wspierają. To jest dla mnie bardzo ważne, bo atmosfera w pracy jest istotna – mówi pani Aleksandra.

To już nie jest męski świat

Kiedyś kolej była postrzegana jako męski świat. Co się zmieniło w ostatnich latach? 

– Kobiet w drużynach konduktorskich jest coraz więcej, około połowę stanowią właśnie panie. Kolej już na pewno nie jest męskim światem, kobiety powoli go szturmują. Dość powiedzieć, że w czerwcu będziemy prawdopodobnie mieli dwie pierwsze maszynistki w Kolejach Śląskich śmieje się Aleksandra Kołodziejczyk. 

Ceni sobie kontakt z ludźmi i zwraca uwagę na to, że w pewnym sensie stała się… rozpoznawalna – pasażerowie podróżujący regularnie na liniach, na których pracowała zauważali jej nieobecność.

Wystarczył urlop i po powrocie już miałam pytania - gdzie byłam, kiedy mnie nie było. To naprawdę bardzo miłe, bo jest to najlepszą oceną mojej pracy mówi Aleksandra Kołodziejczyk.

Kobiet w Kolejach Śląskich przybywa

Od 2011 roku w Kolejach Śląskich pracuje też Maria Myga, która jest dyspozytorką ruchu drużyn konduktorskich. 

– Mój zakres obowiązków? Organizacja pracy drużyn konduktorskich, reagowanie na zdarzenia nieprzewidziane w obsadzie tych stanowisk – wyjaśnia Pani Maria. I dodaje: – Lubię to co robię, a kobiet w naszej firmie przybywa – dziś w dyspozyturze co trzeci pracownik to kobieta. Praca na zmiany pomaga zaplanować tydzień pracującej mamy i żony. – To pomaga mi spędzać więcej czasu z rodziną w tygodniu, co rekompensuje mi weekendy, w czasie których często pracuję mówi Maria Myga.

Uśmiech może wiele zmienić

Agnieszka Szopa jest zatrudniona w Kolejach Śląskich od trzech lat. Mówi, że lubi ludzi i dlatego wybrała tę pracę – wcześniej też pracowała w firmach w których miała bezpośredni kontakt z klientem. Jest w KŚ specjalistką ds. obsługi pasażerów. 

Uśmiech może wiele zmienić i uśmiechem da się wiele załatwić. A ja lubię się uśmiechać. Przydaje się też odporność na stres i z tym też nie mam problemu mówi Agnieszka Szopa

Twierdzi, że w Kolejach Śląskich czuje się fantastycznie. 

– Tu jest zespół, jest współpraca pomiędzy poszczególnymi działami. I to jest dla mnie najważniejsze. Mogę liczyć na pomoc szefostwa, mogę mówić jakie obszary wymagają poprawy i te zmiany są wdrażane – przekonuje Agnieszka Szopa.

Przełamujemy stereotypy

Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich podkreśla, że praca na kolei nie jest przypisana do żadnej płci, przede wszystkim liczą się kompetencje i umiejętności. 

Na 1149 pracowników Kolei Śląskich 456 to kobiety. W naszej firmie czują się bardzo dobrze i jestem dumny z tego, że niedługo dwie z nich będą maszynistkami. Dotychczas było to stanowisko zarezerwowane dla mężczyzn, ale my przełamujemy stereotypy podsumowuje prezes Patryk Świrski.

powiązane artykuły:

Koleje slaskie google maps
Wiadomości 17 lutego 2024

Pasażerowie mogą znaleźć pociągi Kolei Śląskich na mapach Google i obserwować je w czasie rzeczyw

Praca w kolejach slaskich
Lifestyle 16 lutego 2024

Koleje Śląskie zatrudniają już 61 konduktorów i 60 młodszych konduktorów. Nabór w ostatnich miesi

Zmiana rozkladu jazdy kolei
Lokalne 6 marca 2024

10 marca na kolei wejdzie w życie druga korekta rocznego rozkładu jazdy. Zmiany czekają t

Konsekwencje zakupu samochodu bez oc
Lifestyle 4 marca 2024

Zakup samochodu to ważna decyzja, która wiąże się z wieloma aspektami, w tym z ubezpiecze

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.2µg/m3 PM2.5: 6.5µg/m3