Nowa siedziba Pszczyńskiego Centrum Kultury

Chelstowskipszczyna

Redakcja

14 lutego 2024

W Pszczynie otwarto uroczyście nową siedzibę tamtejszego Centrum Kultury. Koszt inwestycji to blisko 51 mln zł.

Nowy obiekt wizytowali przy okazji otwarcia marszałek Jakub Chełstowski, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, przewodniczący Rady Miejskiej w Pszczynie Leszek Szczotka, parlamentarzyści z regionu oraz przedstawiciele wykonawcy.

- To nie była łatwa droga, ale nie byłoby tego miejsca bez ludzi kultury i wszystkich zaangażowanych w ten projekt  – mówił burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.

Realizacja rozpoczęła się w 2021 oku, a obiekt powstał na powierzchni ponad 1800 m kw. Zbudowano salę widowiskową na 498 miejsc, w której odbywać się będą koncerty, spektakle, kabarety i konferencje, a także sala kinowa na 108 miejsc z najnowocześniejszym projektorem kinowym na południu Polski. Powstały także cztery sale warsztatowe, w których będą odbywać się zajęcia dla dzieci, dorosłych oraz seniorów z zakresu m.in.: ceramiki, wikliniarstwa, szachów, zajęć językowych, malarstwa, robotyki, fotografii. Stworzono też strefę gier i e-sportu z pomieszczeniami z konsolami, maszynami Arcade i grami planszowymi.

- Wierzę, że ten nowoczesny obiekt, który powstał za kwotę blisko 51 mln zł będzie służył mieszkańcom i stanie się miejscem, w którym można dotknąć kultury. Pszczyna doczekała się przestrzeni dla realizacji koncertów, spektakli, wydarzeń plenerowych, ale przede wszystkim miejsca skupiającego lokalnych artystów – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Wykonano zielony taras i wewnętrzny ogród. Teren wokół został zagospodarowany i zostanie wykorzystany na realizację wydarzeń plenerowych. W przestrzeni wokół centrum dominuje zieleń, powstała również mała architektura z ławkami.

Budynek dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

fot. Andrzej Grygiel UMWS

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.8µg/m3 PM2.5: 6.9µg/m3