Nowa linia tramwajowa w Sosnowcu Zagórzu jest gotowa do użytkowania

nowa linia tramwajowa w Sosnowcu

Redakcja

6 grudnia, 2022

Po 27 miesiącach prac nowa linia tramwajowa w Sosnowcu Zagórzu jest gotowa do użytkowania. W poniedziałek, 5 grudnia odbyły się pierwsze jazdy próbne.

Poniedziałek 5 grudnia 2022 roku przejdzie do historii, jako dzień, w którym pierwsze dwa tramwaje przejechały nową trasą w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze. 

Jako pierwszy na linię wjechał skład wagonów typu 105NF S. Ten przejazd odbywał się bardzo powoli, z częstymi postojami, zasadniczą oceną stanu torowiska, sieci trakcyjnej i pozostałej infrastruktury. Jak zwykle w takich sytuacjach dostrzegliśmy elementy wymagające korekty, ale właśnie po to takie przejazdy się organizuje – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Skład testowy przejechał cały 3,5-kilometrowy odcinek nowej linii od pętli Zagórze do ronda Jana Pawła II i z powrotem.

Następnie na trasę wyjechał drugi tramwaj – wagon Pesa 2012N, czyli taki, jaki obsługuje linię nr 15. 

Pierwszy przejazd pokazał, że infrastruktura jest na to gotowa, zatem ten drugi przejazd miał na celu jazdę z pełną dozwoloną prędkością i sprawdzenie czasu przejazdu wraz z obsługą wszystkich przystanków, by zweryfikować założenia przyjęte przez ZTM do ułożenia nowego rozkładu jazdy linii nr 15 – wyjaśnia Andrzej Zowada.

Generalny wykonawca prowadzi jeszcze roboty wykończeniowe i porządkowe. Wszystko wskazuje jednak na to, że w tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia nowa linia zostanie oddana do eksploatacji.

nowa linia tramwajowa w Sosnowcu

powiązane artykuły:

Mikołaj 2021 01 optimized
Wiadomości 6 grudnia, 2022

Mikołaj czasami nie potrzebuje sań i reniferów. We wtorek, 6 grudnia wsiądzie w tramwaj!

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.8µg/m3 PM2.5: 8.1µg/m3