Nowa balansująca rzeźba ozdobiła Częstochowę

67426

Redakcja

20 czerwca, 2023

Powiększyła się w Częstochowie liczba balansujących rzeźb Jerzego "Jotki" Kędziory. Tym razem nowa ozdobiła podwórze Częstochowskich Zakładów Graficznych przy Alei Najświętszej Maryi Panny 52.

Dotychczas zainstalowane w Częstochowie balansujące rzeźby Jerzego Kędziory można oglądać w pasażu Opolczyka przed budynkiem Urzędu Miasta i na Starym Rynku (seria "Igrce Częstocha"). Dzieła Kędziory są ewenementem w przedziale sztuk przedstawiających. Były prezentowane na najważniejszych konfrontacjach artystycznych i na stałe zadomowiły się w wielu zakątkach świata. Można je spotkać w wielu miastach Ameryki i Europy oraz na azjatyckim Bliskim i Dalekim Wschodzie.

Nowa rzeźba przedstawia chochlika drukarskiego, złośliwego i zgryźliwego skrzata przestawiającego drukarzom znaki graficzne w zecerskich składach.

- Rzeźba idealnie wpisuje się w to miejsce. Chochlik to nawiązanie do historii siedziby naszej drukarni, jak również ogólnie do tradycji poligrafii - komentuje Jerzy Łodziński, właściciel Częstochowskich Zakładów Graficznych.

Obiekt dołączył do innych rzeźbiarskich rarytasów w tym podwórzu. Na XIX-wiecznej kamienicy należącej do spółki znajdują się dwie rzeźby wykonane z brązu. Popiersie Jana Gutenberga umieszczone jest nad pierwszym piętrem na elewacji frontowej oficyny dawnej drukarni Franciszka Dionizego Wilkoszewskiego - poligrafa znanego z wydawania "Gońca Częstochowskiego". Nad wejściem znajduje się też płaskorzeźba „Alegoria Pracy”. Przedstawia ona Świętą Rodzinę przy pracy. Można zobaczyć na niej młodego Jezusa, Józefa i św. Marię przy kołowrotku. Ciekawostką jest przedstawienie w tle obiektu Jasnej Góry. W środkowej części kompozycji znajduje się napis „LABOR OMNIA VINCIT” i data „A.D. 1899” – jest to data powstania drukarni Wilkoszewskiego, wcześniej funkcjonującej w innym budynku w Częstochowie.

powiązane artykuły:

65870
Lokalne 16 czerwca, 2023

Częstochowa ma promesę uzyskania 10,3 mln zł z WFOŚiGW na utylizację niebezpiecznych odpa

67185
Lokalne 14 czerwca, 2023

Blisko 95 mln zł ma kosztować budowa połączenia nad torami kolejowymi, które skomunikuje

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.7µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3