Nocna prohibicja na Osiedlu Tysiąclecia?

Prohibicja fot UMK S Rybok 1

Redakcja

5 listopada, 2023

Władze Katowic chcą znów rozszerzyć zakaz nocnej sprzedaży alkoholu w Katowicach. W tej sprawie wypowiedzieć się mają mieszkańcy Osiedla Tysiąclecia. 

Marcin Kupra, prezydent Katowic podpisał zarządzenie o przeprowadzeniu konsultacji społecznych z mieszkańcami osiedla Tysiąclecia w sprawie wprowadzenia zakazu nocnej sprzedaży alkoholu w tej dzielnicy. To efekt podjęcia przez Radę Dzielnicy stosownej uchwały oraz głosów mieszkańców, które pojawiły się w trakcie spotkania z prezydentem. W Katowicach takie rozwiązanie po raz pierwszy wprowadzono w lipcu 2018 roku w Śródmieściu.

W ciągu kolejnych 5 lat zakaz nocnej sprzedaży alkoholu w Katowicach był rozszerzany na kolejne ulice, osiedla i dzielnice. Nocna prohibicja obowiązuje aktualnie (oprócz Śródmieścia) w Szopienicach-Burowcu, Załężu, Dąbrówce Małej i Bogucicach. W tym roku prohibicję wprowadzono na terenie Koszutki. Osiedle Tysiąclecia to kolejne miejsce, które ma zostać objęte zakazem nocnej sprzedaży alkoholu.

Konsultacje z mieszkańcami Tysiąclecia odbędą się w na przełomie listopada i grudnia. Zostaną przeprowadzone w formie otwartego spotkania oraz za pośrednictwem formularza ankietowego. Spotkanie odbędzie się 28 listopada (wtorek) o godz. 17.00 w sali Spółdzielni Mieszkaniowej Piast przy ul. Zawiszy Czarnego 8, natomiast ankietę online będzie można uzupełnić w terminie od 20 listopada do 4 grudnia poprzez stronę urzędu miasta.

Sklepy z alkoholem na Tysiącleciu

Dlaczego rada dzielnicy Osiedla Tysiąclecia chce wprowadzić nocną prohibicję? Powodem ma być zakaz... obowiązujący w sąsiednich rejonach miasta, co spowodowało, że na Tysiącleciu pojawiły się nowe, nocne sklepy monopolowe.

- Inicjatywa ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych jest skutkiem interwencji wielu mieszkańców Osiedla Tysiąclecia, którzy nagminne zgłaszali naruszanie ciszy nocnej w rejonie całodobowych sklepów. Także Radne i Radni Dzielnicy w trakcie podejmowania uchwały poparli 10-cioma głosami za, przy jednym głosie przeciw, ten wniosek mieszkańców. Tak zwana „nocna prohibicja” obowiązująca w dzielnicach pobliskich - Śródmieściu, Koszutce i Załężu – spowodowała relokacje nocnych sklepów na nasze osiedle. W ciągu kilku miesięcy powstało sześć nowych punktów handlowych, oferujących sprzedaż alkoholu. Reakcja Rady Dzielnicy oraz mieszkańców na te niekorzystne wydarzenia mogła być tylko jedna - mówi Marek Sobczyk, przewodniczący Rady Dzielnicy nr 9 Osiedle Tysiąclecia.

Obowiązujący w części Katowic zakaz nocnej sprzedaży alkoholu obowiązuje od godziny 22:00 do 6:00. W tych godzinach żadne punkty handlowe, w tym stacje benzynowe, nie mogą sprzedawać alkoholi. Nocna prohibicja nie dotyczy punktów gastronomicznych i lokali z odpowiednią koncesją. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 27.6µg/m3 PM2.5: 22.8µg/m3