Noc Muzeów w Bytomiu

DJI 0255 1

Redakcja

8 maja, 2023

W sobotę 13 maja w Bytomiu podczas Nocy Muzeów będziemy mogli odwiedzić aż siedem obiektów – zobaczyć ciekawe wystawy, posłuchać koncertów oraz wziąć udział w warsztatach artystycznych. W Miechowicach po raz drugi już odbędzie się „Miechowicka Noc Muzeów", w ramach której będzie można odwiedzić Pałac w Miechowicach, Schron w Miechowicach, Zespół Zabytkowy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, a także kościół pw. Bożego Ciała i Świętego Krzyża. Zapraszają również Muzeum Górnośląskie w Bytomiu i Muzeum Koksownictwa w Bobrku.

Pałac w Miechowicach, Schron w Miechowicach, Zespół Zabytkowy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, a także kościół pw. Bożego Ciała i Świętego Krzyża. To obiekty, które bezpłatnie będzie można zwiedzić, a przy okazji posłuchać dobrej muzyki, wziąć udział w warsztatach artystycznych dla dzieci i dorosłych oraz zobaczyć ciekawe wystawy.

Wszystko rozpocznie się od godz. 16.00. Mieszkańcy i turyści będą mogli do 22:00 odwiedzać zakamarki zrewitalizowanego Pałacu Tiele-Wincklerów, wziąć udział w warsztatach tworzenia breloków i konstrukcji przestrzennych dla dzieci oraz posłuchać wykładu Sławomira Kaczora na temat idei napoleońskiej Europy na przełomie XVIII i XIX wieku. Na zakończenie „Miechowickiej Nocy Muzeów" w Pałacu w Miechowicach zagra zespół „VOŁOSI".

Muzeum Domek Matki Ewy i miechowickie kościoły

Koncertem muzyki filmowej w wykonaniu Marii Rzechanek i Roberta Kromolana o godz. 16.00 rozpocznie się „Noc Muzeów" w Zespole Zabytkowej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach przy ul. Matki Ewy 1. Od godz. 16:00 do 22:00 będzie można także zwiedzić zabytkowe budynki: Ostoi Pokoju, kościoła, Ciszy Syjonu oraz Muzeum Domek Matki Ewy. Podobnie, jak w Pałacu w Miechowicach, na terenie parafii zorganizowane zostaną także warsztaty artystyczne. Dodatkowo będzie można także zakupić domowe wypieki, kawę oraz herbatę, które będą serwowane w Cafe Elim w budynku Ostoi Pokoju.

Zwiedzić będzie można także kościoły pw. Bożego Ciała przy ul. Stolarzowickiej oraz pw. Świętego Krzyża przy ul. Frenzla, gdzie udostępniona zostanie również krypta, w której spoczywają przedstawiciele znanych śląskich rodów: Domesów i Tiele-Wincklerów.

Podziemny schron i wystawa zabytkowych pojazdów z okresu PRL-u

Będzie możliwość zwiedzania podziemnego schronu, w którym prezentowana jest dla turystów robiąca ogromne wrażenie inscenizacja nalotu bombowego, a także wystawy z okresu II wojny światowej i nie tylko. W „Miechowicką Noc Muzeów" Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortlalicium" oraz ProFort Bytom przygotowali również wiele innych atrakcji, m.in. strzelnicę ASG, wystawę zabytkowych pojazdów Ludowego Wojska Polskiego, wystawy makiet i chodnika górniczego oraz mundurów i uzbrojenia z czasów II wojny światowej i po 1945 roku.

Organizatorem wydarzenia są: Gmina Bytom, Pałac w Miechowicach, Zespół Zabytkowej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach, ProFort Centrum, Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortlalicium" oraz Parafie pw. Bożego Ciała i Świętego Krzyża w Bytomiu - Miechowicach.

Prehistoryczna noc w Muzeum Górnośląskim

W tym roku Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przemieni się w Park Jurajski. Pracownicy muzeum przygotują prezentację najstarszych narzędzi krzemiennych, jedyne w Europie narzędzie wykonane z ciosa młodego mamuta, ale również fragment obozowiska paleolitycznego – rekonstrukcja paleniska oraz miejsce produkcji narzędzi krzemiennych. 

Nie zabraknie także wykładów czy oprowadzań, podczas których poznamy m.in. zwierzyniec goszczący na bytomskich elewacjach, owady żyjące za czasów dinozaurów czy... „ptasie dinozaury".

Muzeum Koksownictwa włącza się w Noc Muzeów

Koksownia Bytom udostępni zwiedzającym budynek zabytkowej siłowni, w której będzie znajdować się w przyszłości Muzeum Koksownictwa, działające na razie online. To unikatowa okazja, aby na własne oczy zobaczyć miejsce, które tworzyło przemysłową historię Śląska.

Oprowadzanie po zabytkowej siłowni odbędzie się w dwóch grupach: o godzinie 18:00 i 19:00 a zwiedzanie potrwa około 45 minut. Na zwiedzanie obowiązują zapisy, które rozpoczną się 9 maja od godz. 8:00. 

mat. pras

fot. Koksownia Bytom


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3