Niezwykła wystawa na Stadionie Śląskim. Poświęcona Igrzyskom Olimpijskich 1972 [WIDEO]

IMG 20220720 132203

Redakcja

20 lipca, 2022

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, prezes Stadionu Śląskiego Jan Widera oraz dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu Iwona Mohl otworzyli wyjątkową wystawę, która prezentuje plakaty i pamiątki związane z Igrzyskami Olimpijskimi z 1972 roku.

Na Stadionie Śląskim otwarto w środę 20 lipca wystawę „Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”. W pomieszczeniu stadionowego muzeum zawisły plakaty stworzone z okazji Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się 50 lat temu. Oprócz tego zwiedzający mogą zobaczyć różne pamiątki z tej imprezy, medale oraz nawet oryginalne stroje polskich reprezentantów.

Monachijskie igrzyska zapisały się w historii tragicznym zdarzeniem. Czarny Wrzesień przeprowadził zamach na kadrę Izraela. Jednak z drugiej strony były to również udane dla Polski IO, podczas których nasz kraj zdobył ponad 20 medali. 

Organizatorzy chcieli wykorzystać Igrzyska Olimpijskie, żeby pokazać światu, że ich kraj zmienił się na lepsze po drugiej wojnie światowej. Dlatego też rozpoczęli współpracę z największymi wówczas malarzami i grafikami, którzy przygotowali liczne plakaty. Dzisiaj możemy nazwać je dziełami sztuki oraz podziwiać je na Stadionie Śląskim.

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO:

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.2µg/m3 PM2.5: 7.5µg/m3