Niewielkie zagrożenie lawinowe występuje na Babiej Górze

Babia top 4816422 1280

Redakcja

18 kwietnia, 2020

W najwyższych partiach Beskidów wciąż leży jeszcze śnieg. Na Babiej Górze, głównie w żlebach, kotłach i na wybranych bardzo stromych stokach, występuje niewielkie zagrożenie lawinowe. Na Klimczoku i Skrzycznem śnieg leży w płatach – podali w sobotę goprowcy.

Pokrywa śniegu w partiach szczytowych Babiej Góry jest na ogół stabilna. „Jedynie w miejscach nawianych istnieje możliwość wystąpienia zsuwów i małych lawin. Na znacznej części obszaru pokrywa jest stabilizowana przez wystającą roślinność oraz kamienie. W partiach szczytowych wynosi ona ok. 70 cm. Przy schronisku na Markowych Szczawinach leży 35 cm śniegu” – głosi komunikat lawinowy beskidzkich goprowców.

Z uwagi na epidemię koronawirusa wstęp do Babiogórskiego Parku Narodowego jest zakazany.

Przy okazji przypominamy, że ruszyła wiosenna odsłona Skocz w Beskidy - Silesia24.PL. Zerknijcie, zobaczcie, wejdźcie - a potem ruszajcie w Beskidy, bo warto. Znajdziecie nas TU

W sobotę rano w górach było słonecznie, ale dość chłodno. Termometry wskazywały od 3 st. C przy schronisku na Markowych Szczawinach, 5 st. na Hali Miziowej i Klimczoku. 9 st. C było na Leskowcu. Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR podali, iż na szlakach można napotkać turystów, choć nie jest ich wielu z uwagi na obostrzenia.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 19.8µg/m3 PM2.5: 16.8µg/m3