Niebezpieczne skrzyżowanie w Ustroniu. Potrzebne oświetlenie, sygnalizacja i fotoradar

41 728773

Redakcja

4 sierpnia, 2023

Skrzyżowanie DW 941 z ul. Akacjową w Ustroniu to bardzo niebezpieczne miejsce. To tam został potrącony na przejściu dla pieszych 15-latek, który potem zmarł w szpitalu. Władze województwa wraz z miastem Ustroń i działaczami społecznymi chcą zwiększyć bezpieczeństwo w tym miejscu. 

13 października 2022 roku około godziny 6:30 na DW 941 (ul. Katowicka) w rejonie skrzyżowania z ul. Akacjową doszło do potrącenia na pasach 15-latka. 87-latek jadący samochodem osobowym w kierunku Skoczowa nie wyhamował przed przejściem dla pieszych. Tydzień później mama chłopca poinformowała, że 15-latek zmarł w szpitalu. 

Od 2016 roku na tym skrzyżowaniu doszło do 48 zdarzeń drogowych. W większości były to kolizje. Pod koniec lipca przedstawiciele Zarządu Województwa Śląskiego, Zarządu Dróg Wojewódzkich, samorządowcy oraz reprezentanci strony społecznej rozmawiali na temat poprawy bezpieczeństwa w rejonie skrzyżowania Drogo Wojewódzkiej w Ustroniu z ulicą Akacjową.

Fotoradar, zmiana organizacji ruchu i oświetlenie

Jak informuje Urząd Marszałkowski - 30 czerwca został przywrócony ruch dwukierunkowy na odcinku ul. Akacjowej pomiędzy DW 941 a ul. 3 Maja. Podczas trwającego blisko cztery miesiące obowiązywania awaryjnej zmiany organizacji ruchu, a w praktyce wyeliminowania ruchu kołowego na w/w odcinku ul. Akacjowej, na skrzyżowaniu nie doszło do żadnego zdarzenia drogowego. Zmiana organizacji ruchu i redukcja punktów kolizji na skrzyżowaniu to zdaniem Zarządu Dróg Wojewódzki jedno z rozwiązań, które ma poprawić bezpieczeństwo na skrzyżowaniu DW 941/Akacjowa w Ustroniu.

Mieszkańcy apelują też o montaż w tym miejscu oświetlenia OLED. - ZDW planuje wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Akacjowej od DW 941 w kierunku ul. 3 Maja. Urząd Miasta Ustroń odpowiedzialny m.in. za oświetlenie ciągu drogi wojewódzkiej zobowiązał się do podjęcia działań związanych z wykonaniem w 2023 roku dedykowanego doświetlenia przejścia dla pieszych - informuje Urząd Marszałkowski.

- Doświetlenie przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu z ulicą Akacjową zostanie wykonane na przełomie września i października. Przeprowadziliśmy także wycinkę, która poprawi widoczność na tym skrzyżowaniu dla kierowców jadących od strony Wisły i Katowic – poinformował burmistrz Ustronia, Przemysław Korcz.

Władze województwa chcą też, żeby w tym miejscu pojawił się fotoradar. 

- Apelujemy do Inspekcji Transportu Drogowego o możliwość postawienia w tym miejscu fotoradaru, co przyczyni się na pewno do redukcji prędkości na tym odcinku, finalnie poprawiając stan bezpieczeństwa – stwierdził członek zarządu województwa, Krzysztof Klimosz.

3 sierpnia marszałek Jakub Chełstowski w piśmie do Stowarzyszenia Bezpieczna Obwodnica Ustronia poinformował, iż zarząd województwa zwróci się do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego o powtórne przeanalizowanie możliwości montażu fotoradaru. W przypadku braku pozytywnej decyzji, Urząd Marszałkowski wraz z ZDW przygotowują projekt sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DW 941 z ul. Akacjową.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.4µg/m3 PM2.5: 8.1µg/m3