Niebezpieczne odpady odnalezione w Dąbrowie Górniczej

Odpadywioś

Redakcja

9 lutego 2023

Inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach pozyskali w wyniku działań operacyjnych informację na temat zakopywania odpadów niebezpiecznych na terenie nieczynnej już odkrywkowej kopalni dolomitu w Dąbrowie Górniczej.

Pozyskane informacje zostały wstępnie zweryfikowane, a następnie 30 stycznia 2023 r. przeprowadzona została wizja terenowa, mająca na celu ujawnienie i zlikwidowanie nielegalnego procederu - informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. 

Funkcjonariusze użyli m.in. dronów oraz georadarów, aby ustalić dokładne miejsce ukrycia odpadów i ich rodzajach. Wykonano również dwa wykopy. -  Ujawniono zakopane odpady niebezpieczne, pojemniki po farbach i lakierach, opakowania po nadtlenku wodoru, alkoholu izopropylowym oraz inne. Na wykopanych pojemnikach widoczne były piktogramy wskazujące na różne rodzaje niebezpieczeństw dla zdrowia i życia - dodaje katowicki WIOŚ.

Odkryto też odpady pochodzenia budowlanego, których spółka nie mogła używać przy prowadzonej rekultywacji terenu. Sprawą zajmie się prokuratura, która wyjaśni kto i kiedy podrzucił odpady na teren po kopalni dolomitu, który aktualnie przechodzi proces rekultywacji.

fot. WIOŚ Katowice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.9µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3