Nie żyje Tekla Juniewicz z Gliwic. Była najstarszą Polką w historii

Um panitekla116lat fot d nita garbiec 8126

Redakcja

19 sierpnia, 2022

19 sierpnia zmarła pani Tekla Juniewicz, najstarsza Polka w historii, rekordzistka długowieczności Polski, najstarsza mieszkanka w historii województwa śląskiego, druga najstarsza osoba na świecie. Przeżyła 116 lat, 2 miesiące i 9 dni.

Urząd Miasta w Gliwicach poinformował, że rano 19 sierpnia zmarła pani Tekla Juniewicz. Mieszkanka Gliwic od 2017 roku była najstarszą żyjącą Polką. 

Pani Tekla urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku, na terenie ówczesnych Austro-Węgier, obecnej Ukrainy. Jej mama Katarzyna zmarła w wieku zaledwie 30 lat, podczas I wojny światowej. Ojciec Jan Dadak najął się u hrabiego do pracy przy stawach. Wychowaniem małej Tekli zajęły się siostry szarytki, które prowadziły szkołę w Przeworsku, jedną z ochronek, którym patronowała księżna Lanckorońska.

W wieku 21 lat, już w odrodzonej Polsce, wyszła za mąż za Jana Juniewicza, z którym przeprowadziła się do Borysławia (współczesna Ukraina). W 1945 w wyniku repatriacji wraz z dwoma córkami i mężem została przesiedlona do Gliwic, gdzie mieszka do dzisiaj. Jej mąż zatrudnił się w kopalni Sośnica.

Po śmierci męża pani Tekla aż do 103 roku życia mieszkała sama i doskonale sobie radziła w codziennych sprawach.  Na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej pani Tekla przeszła dwie operacje dróg żółciowych, które uratowały jej życie. 

Wacław Jan Kroczek z Gerontology Research Group potwierdził autentyczność wieku pani Tekli. W 2017 roku, po śmierci Jadwigi Szubartowicz, pani Tekla została najstarszą żyjącą Polką. Jako pierwsza osoba w Polsce osiągnęła kolejno wiek 112, 113, 114, 115, a w czerwcu 116 lat. Według oficjalnych danych była drugą najstarszą żyjącą osobą na świecie.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.5µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3