Nie żyje Jerzy Urban. Miał 89 lat

Jerzyurban

Redakcja

3 października 2022

3 października zmarł Jerzy Urban. Twórca i redaktor naczelny Tygodnika NIE. W przeszłości rzecznik rządu za czasów Jaruzelskiego oraz publicysta. Wielokrotnie był zwalczany przez cenzurę PRL, pomimo popierania ustroju komunistycznego.

Informację w mediach społecznościowych o śmierci Jerzego Urbana podał Tygodnik NIE oraz Michał Marszał. Z racji tego, że natura "admina" NIE polega na wyśmiewaniu wszystkich i wszystkiego, mało osób uwierzyło na początku w wiadomość o śmierci jednego z największych polskich skandalistów. 

Informację o jego śmierci potwierdziła w rozmowie z Onetem żona Urbana, Małgorzata Daniszewska.

Następnie jeszcze raz potwierdził to Tygodnik NIE.

Miał 89 lat. 

Pochodził z zasymilowanej rodziny żydowskiej. Urodził się w Łodzi. Podczas drugiej wojny światowej jego rodzina ukrywała się na kresach wschodnich. Jak wielokrotnie wspominał, okres wojny był dla niego ciekawy, bo dużo się działo. W 1951 roku rozpoczął karierę dziennikarza i publicysty. Pisał m.in. dla popularnego "Po Prostu", aż do likwidacji tygodnika przez władzę PRL. Wtedy po raz pierwszy otrzymał zakaz publikowania pod swoim nazwiskiem. Pomimo że popierał komunizm, nie bał się krytykować ówczesnych polskich władz. Często pisał pod pseudonimem m.in, w "Polityce".

W 1981 roku został rzecznikiem rządu Wojciecha Jaruzelskiego. Wprowadził cykl cotygodniowych konferencji prasowych, na które zapraszani byli również dziennikarze z "zachodu". Nie bał się otwarcie krytykować Kościoła Katolickiego ,w tym Popiełuszkę, Jana Pawła II i Kolbego. Po zmianie ustroju zaczął pisać poczytne książki i wydawać Tygodnik NIE. Od 1990 był częstym gościem sądów, zwłaszcza z powodu obraz uczuć religijnych. W 1992 roku nazwany "Goebbelsem stanu wojennego". 

W latach 90-tych był członkiem Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej. Od 1999 do 2004 należał do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zdradził wiele ważnych szczegółów w tzw. "aferze Rywina". 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.7µg/m3 PM2.5: 12.1µg/m3