Nie żyje Andrzej Grzela - bytomianin, lekarz, lider zespołu „Ryczące Dwudziestki”

Andrzej Qńa Grzela

Redakcja

17 maja 2024

Zmarł Andrzej Grzela – bytomianin, lekarz, założyciel i wokalista zespołu „Ryczące Dwudziestki”, jednego z najstarszych działających na Śląsku zespołów wykonujących muzykę folk i szanty. Miał 59 lat.

Najpierw była miłość do żeglowania i szanty śpiewane wraz z druhami – muzykami z 1 Drużyny Wodnej bytomskiego hufca ZHP, a potem decyzja, by grać pod wspólnym szyldem. W 1983 roku Andrzej Grzela założył Ryczące Dwudziestki. Z czasem formacja zaczęła nagrywać płyty, koncertować, odnosić sukcesy na festiwalach.

Pierwszy krążek „Hiszpańskie dziewczyny” sprzedał się w nakładzie ponad 100 tys. egzemplarzy, a piosenka tytułowa stała się wielkim przebojem. Zespół wypracował nowy styl śpiewania szant, preferując głównie wykonania czysto wokalne z tradycyjnym dla szant rozdziałem partii wokalnych na poszczególne barwy głosu.

Ryczące Dwudziestki koncertowały na wszystkich ważniejszych imprezach szantowych w kraju, a także w Norwegii, Szwecji, Jugosławii, Niemczech, Danii, na Węgrzech i w USA.

Andrzej Grzela od prawie 10 lat walczył o powrót do sprawności po rozległym wylewie, do którego doszło w 2015 roku podczas koncertu na festiwalu Shanties w Krakowie.

powiązane artykuły:

Jurandjarecki
Lokalne 15 marca 2024

W nocy z 13 na 14 marca zmarł Jurand Jarecki. Miał 92 lata. Wybitny architekt, który zaprojektowa

Andrzej jarosik
Lokalne 15 maja 2024

W Saint-Mandrier-sur-Mer pod Tulonem zmarł Andrzej Jarosik, były napastnik Zagłębia Sosnowiec i

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3