,,Nie siej śmieci, posiej łąkę”. W Katowicach zużyte opony wymienisz na nasiona

Nie siej opon 2

Redakcja

23 czerwca, 2022

Czy zużyte opony mogą się zamienić w kwiaty? Niemożliwe... a jednak! 25 czerwca – już po raz drugi w Katowicach w zamian za zużyte opony będzie można otrzymać nasiona łąk kwietnych i kompost. To kolejna odsłona akcji ,,Nie siej śmieci, posiej łąkę”, w ramach której miasto Katowice chce zachęcić mieszkańców do oddawania zużytych opon do Gminnych Punktów Zbiórki Odpadów.

Zużyte opony są trudnym i niebezpiecznym dla środowiska odpadem, który często jest znajdowany w katowickich lasach i terenach zielonych podczas akcji ,,SprzątaMy Dzielnice”. Co więcej, nie powinny one również trafiać do wiat śmietnikowych. Miasto Katowice razem z MPGK zachęcają do oddawania opon we właściwe miejsce - zachętą do udziału w akcji będzie podarunek, który otrzymają uczestnicy - kwiaty oraz inne rośliny do posiania w ogródku czy też na balkonie.

Akcja będzie prowadzona w sobotę 25 czerwca w GZPO przy ul. Milowickiej 7A, w godzinach od 8.00 do 13.00. Co ważne, jest ona skierowana tylko do mieszkańców Katowic, będzie również obowiązywał limit opon, które przyjmie MPGK.

Jedno gospodarstwo domowe może przywieźć nie więcej niż 4 sztuki opon do samochodów osobowych do 3,5 tony bez felg, a także maksymalnie 2 sztuki opon motocyklowych. 

"Ograniczenie wynika z tego, że chcemy przekonać mieszkańców do sukcesywnego pozbywania się opon, a nie do gromadzenia ich latami, a potem przywożenia naraz kilkunastu sztuk. Dodatkowo akcja jest skierowana do mieszkańców, a nie firm. Chcemy uniknąć tego, że przedsiębiorstwa, które w ramach swojej działalności powinny w prawidłowy sposób niszczyć zużyte opony, przywiozłyby je do utylizacji na koszt mieszkańców. Ponadto poprzez sobotnią akcję chcemy przypomnieć mieszkańcom Katowic o tym, że do punktów GZPO można oddawać bezpłatnie opony przez cały rok – mówi Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych w MPGK.

 

Mieszkańcy w zamian za opony mogą otrzymać mieszankę kwiatów polnych oraz roślin polnych, w której znajdują się m.in. lwia paszcza, ubiorek, smagliczka, eszolcja. Kwiaty tych gatunków są wytrzymałe i szybko zakwitają – już po ok. 6-8 tygodniach będzie można cieszyć się ich widokiem. Ponadto, są dość uniwersalne - można je posiać zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy w doniczce umieszczonej na parapecie. Jedna torebka nasion wystarczy do obsiania ok. 5 m2, a do każdej z nich będzie dołączona instrukcja zakładania łąki. 

Przywożąc 3 lub 4 opony samochodowe można dostać 3 torebki nasion. Za 1 bądź 2 otrzyma się 2 torebki nasion, a za opony motocyklowe – 1 torebkę. Każdy oddający otrzyma też 3-kilogramowy worek kompostu, który miesza się z ziemią i stosuje jako nawóz do poprawy jakości gleby. Jest on pochodzenia naturalnego i powstał w myśl idei zero waste, gdyż został wyprodukowany z bioodpadów.

Nie siej smieci NASIONA KOMPOST MPGK

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.5µg/m3 PM2.5: 15.0µg/m3