Nici ze wzrostu zasiłku dla bezrobotnych do 1200 zł?

Mid 20528429

Redakcja

29 maja 2020

Premier Morawiecki zapowiadał wzrost uposażenia dla bezrobotnych do poziomu 1200 złotych. Z zapowiedzi na razie nic nie wynika, bo wzrost jest, ale do 881 złotych!

Zasiłek dla bezrobotnych chcemy podnieść z 860 zł do 1200 zł i zaproponować dodatkowy zasiłek 3-miesięczny dla osób tracących pracę w kwocie 1300 zł - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki 16 maja. Dziś okazuje się, że z tych słów pozostało jedynie słowo "podnieść". Czy 19,90 zł to wystarczające dla osób, które tracą pracę? 

Sytuacja w maju wygląda podobnie jak w poprzednim miesiącu, ale wzrost może nastąpić w czerwcu – powiedziała w piątek szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Zauważyła jednocześnie, że dotychczasowy niewielki wzrost bezrobocia pokazuje skuteczność działania tarczy antykryzysowej.

Z majowych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że stopa bezrobocia w kwietniu 2020 r. osiągnęła 5,8 proc. wobec 5,4 proc. w marcu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w kwietniu 965,8 tys., co stanowiło przyrost o ok. 55 tys. z 909,4 tys. osób bezrobotnych w marcu.

Nawiązując do tych danych, Marlena Maląg przekonywała w Polskim Radiu 24, że sytuacja na rynku pracy jest dynamiczna, ale utrzymywana pod kontrolą.

Podkreśliła również, że wszystkie mechanizmy zawarte w tarczy antykryzysowej mają na celu wsparcie utrzymania miejsc pracy i one też są dynamiczne.

"Obserwujemy sytuację (...), obserwujemy maj i ta sytuacja w maju wygląda podobnie jak miesiąc wcześniej, nie wygląda gorzej" – zapewniła Maląg. Oceniła, że "te nasze symulacje pokazują, że wzrost bezrobocia może być większy w czerwcu, ale też pokazują skuteczność mechanizmu działania tarczy antykryzysowej".

Zapytana o podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych, minister rodziny, pracy i polityki społecznej przypomniała, że to inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy. Zapewniła jednocześnie, że w tej kwestii nawiązana została pełna współpraca między resortem, premierem Morawieckim i prezydentem.

"Dobre informacje chciałabym zostawić prezydentowi, aby w odpowiednim momencie ogłosił i zapowiedział dalsze kroki tej inicjatywy" – powiedziała Maląg.

Zgodnie z zapowiedziami rządu podniesiony ma być zasiłek dla bezrobotnych do 1200 zł i dodatkowy zasiłek trzymiesięczny w kwocie 1300 zł dla tracących pracę. Obecnie przez pierwsze trzy miesiące bezrobotny, który ma od 5 do 20 lat stażu pracy, otrzymuje zasiłek w wysokości 861,40 zł brutto (741,87 zł netto). (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.2µg/m3 PM2.5: 12.2µg/m3