Nazwał premiera nazistą. Jest wyrok w sprawie samorządowca z Cieszyna

320783252 511702884257377 5653032928063937808 n

Redakcja

19 grudnia 2022

Sąd Rejonowy w Cieszynie uznał, że II zastępca burmistrza Cieszyna, Przemysław Major znieważył publicznie premiera Mateusza Morawieckiego i pomówił instytucje państwowe, w tym straż graniczną, MON i MSWiA.

Sąd umorzył sprawę samorządowca na roczną próbę. Wyrok jest nieprawomocny, z kolei Przemysław Major stwierdził, że wystąpi o uzasadnienie werdyktu na piśmie. Po tym jak się z nim zapozna, podejmie decyzję, czy wystąpi z apelacją.

Powyższa sprawa dotyczy wpisu samorządowca, którą opublikował na swoim prywatnym koncie w medium społecznościowym w październiku 2021 roku. Odnosił się do ówczesnej sytuacji na granicy z Białorusią, oznaczając Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Obrony Narodowej, Straż Graniczną, Mateusza Morawieckiego oraz Prawo i Sprawiedliwość.

„Niczym się nie różnicie od nazistów. Niczym!” – pisał Przemysław Major

Do swojego wpisu dodał ilustracje, które przedstawiały małych więźniów opuszczających niemiecki obóz Auschwitz oraz dzieci stojących za ogrodzeniem placówki Straży Granicznej w Michałowie.

Samorządowiec po krytyce opublikowanych słów, przeprosił, ale podkreślał, że z niepokojem patrzył na kryzys migracyjny na granicy z Białorusią. Akt oskarżenia do sądu skierowała żywiecka prokuratura rejonowa.

Sędzia Sławomir Korcz w uzasadnieniu wyroku powiedział, że skoro nie budził wątpliwości fakt, iż Przemysław Major dokonał wpisu, to do rozstrzygnięcia pozostała jedynie kolizja dóbr – wolności słowa oraz czci i dobrego mienia. Zdaniem sądu II zastępca burmistrza zniesławił też Straż Graniczną, MON, MSWiA oraz partię PiS.

Sąd zastrzegł, że Przemysław Major ma prawo mieć krytyczny stosunek do działań podejmowanych wobec uchodźców na granicy z Białorusią i wskazywać na dostrzeżone przez siebie naruszenia prawa lub niehumanitarne traktowanie.

Sąd uzasadnił warunkowe umorzenie tym, iż wina oraz społeczna szkodliwość czynu nie była znaczna. Dodano, że istotna była również postawa Przemysława Majora. Nie był wcześniej karany, przeprosił za słowa. Uzasadnione jest przypuszczenie, że nie złamie on prawa.

- Sąd zdecydował warunkowo umorzyć postępowanie. Zatem w świetle przepisów nie zostałem skazany. Sąd w swoim ustnym uzasadnieniu zwrócił uwagę na fakt, że moja opinia i krytyka miała miejsce, że nigdy tego nie ukrywałem ale także, że przeprosiłem jeśli ktokolwiek poczuł się urażony - komentuje zastępca burmistrza.

Samorządowiec dodał, że każdy obywatel ma prawo do oceny władz publicznych - Przyjmuję, że moja wypowiedź mogła urazić oznaczone osoby i instytucje. Podkreślę to jednak ponownie: Nie taka była moja intencja i cel - dodaje Major.

fot. Przemysław Major Facebook

powiązane artykuły:

0bcc365c c725 41c0 9375 9b5c6a569cf4
Wiadomości 10 lipca 2021

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku Sądu Apelacyjne

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.2µg/m3 PM2.5: 6.4µg/m3