Nastolatek uratował życie mieszkańcowi Bytomia

DSC 9919 ok

Redakcja

10 listopada 2022

Siedemnastoletni strażak Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, uratował 55-letniego mężczyznę, który leżał na jezdni w Suchej Górze. Za bohaterską postawę podziękował nastolatkowi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

W sobotę, 29 października siedemnastoletni Paweł Wilk w godzinach wieczornych zauważył przy cmentarzu w Suchej Górze leżącego na środku jezdni mężczyznę, który nie poruszał się. Uczeń trzeciej klasy II Liceum Ogólnokształcącego oraz strażak Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w OSP Sucha Góra zareagował błyskawicznie: poprosił jednego z przechodniów o zatrzymanie nadjeżdżających samochodów, sprawdził czynności życiowe u poszkodowanego oraz wezwał służby ratownicze. Podczas rozmowy z dyspozytorem numeru alarmowego chłopak poprosił także o przyjazd patrolu policyjnego ze względu na duży ruch samochodów. Miał też przy sobie apteczkę. Przy pomocy jednej ze zgromadzonych osób, przystąpił do opatrywania urazu głowy, bo poszkodowany krwawił. Nastolatek skontaktował się także z jednostką OSP w Suchej Góry.

"Kiedy przyjechaliśmy na miejsce zdarzenia, zauważyliśmy, że Paweł Wilk fachowo zajął się 55-letnim poszkodowanym mężczyzną, opatrzył ranę głowy, przykrył kocem termicznym oraz przeprowadził wywiad ratowniczy. Paweł działał tak sprawnie, że niektórzy ze świadków myśleli, że obserwują ćwiczenia służb ratowniczych, a nie prawdziwe zdarzenie" - mówi Grzegorz Sojka, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchej Górze.

Chłopak od ponad roku działa w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej w OSP w Suchej Górze.

"Już w szkole podstawowej myślałem o tym, aż w końcu, będąc w liceum, przystąpiłem do drużyny. Może w przyszłości zostanę strażakiem" - mówi siedemnastolatek.

W środę, 9 listopada prezydent Bytomia Mariusz Wołosz podziękował młodemu bohaterowi.

"W takich sytuacjach niełatwo zachować zimną krew. Dziękuję i gratuluję postawy oraz życzę powodzenia" - mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

W spotkaniu wzięli udział również prezes OSP w Suchej Górze Grzegorz Sojka i dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego Zuzanna Nojman.

 

Źródło: UM Bytom

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

18 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.2µg/m3 PM2.5: 11.9µg/m3