Nastia i Julia uciekły przed wojną. Schronienie znalazły w Świętochłowicach [WIDEO]

Csm nastiaijulia bd97daac6c
Kastelik

Szymon Kastelik

24 lutego, 2023

Mija rok od zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę. Przypominamy naszą rozmowę z marca 2022 roku. Julia i Nastia uciekły przed wojną ze swoimi dziećmi. Schronienie znalazły w Świętochłowicach. 

*materiał archiwalny z marca 2022 roku

Nastia i Julia są siostrami Uciekły wraz ze swoimi dziećmi przed wojną w Ukrainie. Nastia przyjechała ze swoim synem Timurem, który kocha piłkę nożną, a Julia z córką Amalią. Do Polski przyjechały z Charkowa i Słowiańska. Oba miasta zostały zaatakowane przez Rosję. Jak opowiada Nastia, gdy była jeszcze w Charkowie to nie widziała rosyjskich żołnierzy. Przeżyła jednak ataki rakietowe i przekonała się o tym, jak wyglądają wojenne zniszczenia.

Kobiety nie chciały zostawiać swojej ojczyzny. Jednak kiedy zabrakło jedzenie w sklepach, uznały, że muszą uciec, żeby dzieci nie cierpiały z głodu. Ich podróż trwałą długo. Spotkały się we Lwowie, gdzie otrzymały pierwszą pomoc. Następnie dotarły do Katowic. Jak wspominają, ich pierwotnym celem była Warszawa, bo tylko takie miasto znały w Polsce. Jednak zostały przydzielone do autobusu, który jechał do Katowic. Było to dla nich obojętne. Liczyło się tylko bezpieczeństwo dla ich dzieci.

Po przybyciu do nieznanego miejsca mogły poczuć olbrzymi dyskomfort. Na szczęście na ich drodze pojawili się Magda i Marcin ze Świętochłowic, którzy przygarnęli kobiety z dziećmi do swojego domu. Nastia i Julia przekonały się, że mimo różnić narodowych, miłość i dobro mają ten sam język. Nastia specjalizuje się w branży beauty i ma już pierwsze klientki. Natomiast Julia poszukuje pracy, ale żeby nie być ciężarem, przygotowuje ukraińskie potrawy na zamówienie. 

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO:

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3