Największa zewnętrzna ściana wspinaczkowa w Bytomiu!

SKARPA sciana zewnetrzna4

Redakcja

1 września 2023

Skarpa Bytom znów zaskakuje! Od dzisiaj wspinacze mogą korzystać z największej zewnętrznej sportowej ściany wspinaczkowej w Polsce która powstała na terenie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych SKARPA BYTOM.

Ponad 20-metrowa konstrukcja jest doskonale widoczna z ulicy Chorzowskiej. Łączny koszt inwestycji to blisko 2 mln zł, z czego kwotą 1,36 mln zł budowę ściany wsparły Ministerstwo Sportu i Gmina Bytom, przekazując po 680 tys. zł.

– Z góry widoczna jest cała panorama Bytomia. Obecnie nie ma w Polsce drugiej takiej, całkowicie przewieszonej, ogromnej powierzchni wspinaczkowej. W tej chwili nasi routesetterzy nakręcili na nowej ścianie 6 dróg. Docelowo, czyli już wiosną 2024 roku będzie więcej – mówi Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego SKARPA BYTOM.

Ze ściany można skorzystać już od dzisiaj, czyli 1 września. Równolegle z otwarciem ruszy akcja WEJŚCIÓWKA ZA FOTKĘ w mediach społecznościowych. Każdy kto opublikuje na Facebooku lub Instagramie zdjęcie zrobione przy nowej ścianie, na jej tle lub ze szczytu z oznaczeniem SKARPY BYTOM oraz hasztagiem #skarpabytom, otrzyma voucher na ścianę do wykorzystania przez rok.

– Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom to modelowy przykład rewitalizacji obiektów pogórniczych. W miejscu, gdzie jeszcze dwadzieścia lat temu fedrowała kopalnia powstał jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce, który przyciąga do Bytomia miłośników wspinaczki. Z niecierpliwością czekam na dalsze etapy rozwoju inwestycji, które pokażą, że transformacja terenów pokopalnianych w centra zielonej energii jest możliwa – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Zielony Kwartał KWK Rozbark będzie kompleksem wielu dostępnych odnawialnych źródeł energii; od wiatru, przez słońce, wodę i biogaz aż po wodór. Produkowana energia zasili m.in. SKARPĘ BYTOM, obiekt szkoleniowo-noclegowy Przy Skarpie, 20 domków i osiedle dla osób starszych, które zostanie wybudowane w dalszej kolejności. Wartość całej inwestycji to 100 mln zł.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 15.7µg/m3